facebook instagram youtube

Podsumowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Tradycyjnie, w imieniu Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza i swoim, jako pomysłodawcy wielu wydarzeń festiwalowych i koordynatora pracy Rady Programowej, dodać chciałbym parę słów na temat tego, co we wrześniowym tygodniu wydarzyło się w Zakopanem.

Różnorodny, ale jednocześnie spójny program, pomimo pokrywających się z naszym festiwalem sławnych "Sacrum Profanum" i "Warszawskiej Jesieni", nie postawił "Muzyki na Szczytach" w roli kopciuszka. Rozmachem nie dorównujemy oczywiście tym dwóm wspaniałym wydarzeniom muzycznym, gdzie najwięksi z największych mają swoje prapremiery czy też swoje pierwsze polskie wykonania, ale formuła festiwalu wcale nas do tego nie zobowiązuje. 

Mieliśmy w Zakopanem szeroki przegląd kameralistyki z różnych epok, w różnorodnych wykonaniach.  Sądzę, że odkryliśmy dla festiwalowej publiczności wiele nowych „twarzy” tej muzyki. Celowo piszę "festiwalowej", a nie "zakopiańskiej", jako że co chwilę spotykaliśmy osoby spoza naszego miasta, które specjalnie zjechały  tu z różnych stron Polski  i świata.

Nowatorskie opracowania kompozycji, nie tylko kameralnych, a przede wszystkim wybitne osobowości artystów wchodzących w skład zespołu Kwadrofonik, zestawienie dzieł Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Johannesa Brahmsa, kompozycje Pawła Mykietyna, eksperymentalny spektakl słowno - muzyczny "Sonata Kreutzerowska" z udziałem Andrzeja Chyry, Jose Gallardo, Janusza Wawrowskiego, Magdaleny Bojanowicz i Bogumiły Dziel-Wawrowskiej, "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego - wywołały aplauz publiczności, a także szeroki oddźwięk w świecie muzycznym. Zaproszone przez nas gwiazdy festiwalu w osobach Agaty Zubel, zespołu Kwadrofonik, Johathana Plowrighta i Szymanowski Quartet,  nagrodzone przez publiczność owacjami na stojąco, nie zawiodły naszych oczekiwań.

Dumni jesteśmy, że południowe spotkania w klubie "Rozmów na szczytach" w hotelu Marilor i w Domu pod Jedlami zebrały tak liczną rzeszę chętnych do aktywnego uczestniczenia w dyskusjach z muzykami i dziennikarzami muzycznymi. Słowa uznania należą się Ewie Szczecińskiej, Marcinowi Majchrowskiemu, Tomaszowi Cyzowi, Jakubowi Puchalskiemu i Maciejowi Negreyowi za umiejętne przekazanie cennej wiedzy o historii, muzyce, jej twórcach i wykonawcach.Uzupełnieniem tego pełnego doznań artystycznych tygodnia były projekcje filmowe, koncert "Obrazki ze szczytów", wystawa "Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory", "Mieczysław Karłowicz - Muzyka i Tatry", plenerowa prezentacja fotografii "Zakopiańskie festiwale", spektakl słowno-muzyczny dla najmłodszych "Pan Lutosławski" i występ Wojciecha Świętońskiego z kwartetem Nostadema.


Przed nami jeszcze dwa ważne koncerty, na które gorąco zapraszam. W sobotę 28 września  o godzinie 19.00 w kościele Św. Krzyża w Zakopanem  Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Piera Carla Orizio wykona utwory Józefa Elsnera, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Janusza Bieleckiego. 


 W środę 9 października  o godzinie 19.00 w tym samym miejscu wystąpią: pianistka Erika Crino i  klarnecistka Katarzyna Marczak. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje Johannesa Brahmsa, Norberta Paleja i Maurice`a Ravela.

Na oba koncerty wstęp wolny!

NAGRODY
REKLAMA