facebook instagram youtube

Lidia Rosińska i "Poematy Świata"

17 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki w muzycznym świątecznym klimacie stworzonym przez Adę Szulc z zespołem odbył się wernisaż wystawy "Poematy Świata", która prezentuje rzeźbę i rysunek zakopiańskiej artystki Lidii Rosińskiej. Najistotniejszym elementem jej twórczości jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich - nawet w tak odległych zakątkach świata jak Afryka czy Azja. Wystawę można oglądać do 22 stycznia 2017r.

Wernisaż zgromadził przyjaciół, artystów, środowisko związane z Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, którego jest absolwentką. Obecna była także delegacja z partnerskiego miasta Sopot, gdzie artystka także niedawno prezentowała swoje prace.

Gratulacje Lidii Rosińskiej złożył Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, dziękując za kierowanie galerią, współpracę z innymi twórcami, ale także za pokazywanie swojego talentu.

- W większości prezentuję tu fotogramy prac, które zrealizowałam na całym świecie. Wpisują się one w miejsca, w których powstały, dlatego nie mogę ich tu dziś pokazać. Zapewniam też, że nie zmieściły by się one w tej galerii. Rzeźba jest sensem mojego życia, chciałam zajmować się nią już od dzieciństwa. Pierwsze nauki pobierałam jak większość zakopiańskich dzieci w „Jutrzence” pod kierunkiem Czesława Jałowieckiego. Potem była wspaniała szkoła Kenara i najwspanialszy profesor Arkadiusz Waloch, a następnie studia w Warszawie. Tam wybrałam pracownię prof. Adama Myjaka i to był właśnie najlepszy wybór. Profesor był wspaniałym człowiekiem, to on wysłał mnie na pierwsze międzynarodowe sympozjum rzeźbiarskie do Finlandii – opowiadała Lidia Rosińska, dzieląc się ciekawymi wspomnieniami ze swojej pracy artystycznej. - Dziękuję wszystkim, których spotkała na swojej drodze twórczej, dziękuje Bogu za talent i za to, że potrafiłam go wykorzystać – dodała wzruszona artystka.

Lidia Rosińska urodziła się 20 września 1967 roku w Zakopanem. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 20 wystaw indywidualnych. Dotychczas brała udział w blisko 50 wystawach zbiorowych. Najistotniejszym elementem twórczości artystki, dzięki któremu najpełniej się realizuje, jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich. Począwszy od 1994 roku Lidia Rosińska uczestniczyła w 55 Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, prezentując polską sztukę nawet w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka czy Azja.    

Jak pisze w katalogu towarzyszącym wystawie dr Dorota Grubba-Thiede z Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata: Ekspozycja Lidii Rosińskiej w Galerii Miejskiej w Zakopanem jawi się jako delikatna i przejmująca przestrzeń. Znajdą się w niej mnogie kameralne i monumentalne obiekty przestrzenne, reliefy, rysunki z motywami dedykowanymi emocjonalności kobiet, będące niekiedy rozmową z tradycją świętych obrazów: ikon, bądź hinduskich baśni. Ponadto ekspozycja w postaci fotogramów oraz multimedialnych wizualizacji przybliży rozproszony w ponad pięćdziesięciu punktach świata dorobek wybitnych prac monumentalnych Lidii Rosińskiej, na stałe, jak pejzaż, wzbogacających ikonosferę tych odległych miejsc.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki!

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
Prezentacja: 18 grudnia 2016 – 22 stycznia 2017
Czynne: wt. – pt. 10.00 – 18.00, sb. – nd. 10.00 – 16.00 
Wstęp wolny

NAGRODY
REKLAMA