facebook instagram youtube

Otwarcie Czerwonego Dworu


Po ponad rocznym remoncie, zakopiańska willa Czerwony Dwór odzyskała swój dawny blask. Uroczyste otwarcie budynku, w którym mieścić się będzie Centrum Kultury Rodzimej, odbyło się podczas pierwszego dnia 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.


Czerwony Dwór to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w stylu zakopiańskim w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza. Mieszkali w niej i bywali Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Helena Modrzejewska oraz Stefan Żeromski.

Modernizacja willi dofinansowana została w kwocie ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. - Ochrona i opieka nad zabytkami.

W otwarciu Czerwonego Dworu wzięły udział władze Zakopanego z burmistrzem Leszkiem Dorulą na czele, kierownictwo Centrum Kultury RodzimejBeata Majcher i Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz zaproszeni goście, wśród nich podhalańscy twórcy ludowi.

Burmistrz Leszek Dorula oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w modernizację budynku, który od pierwszych dni funkcjonowania stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta. Rozpoczęcie działalności Centrum Kultury Rodzimej zbiegło się z jubileuszem Festiwalu, jak również z Rokiem Twórczości Rodzimej.

Małgorzata Wonuczka-Wnuk zaprezentowała wystawy, które zostały zainaugurowane wraz z otwarciem willi: „Warsztat i kunszt. Lutnictwo i inne pasje rodziny Mardułów”, „50 lat zakopiańskich ciupag” oraz „50 szali na Złote Gody Festiwalu. Chusty z kolekcji Rafaela Romero Cardenasa”.

Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie umowy między Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, którą reprezentował J. M. Rektor prof. Nadzw. ks. dr hab. Stanisław Gulak a Gminą Miasta Zakopane. Zgodnie z jej zapisami, nowotarska uczelnia wspierać będzie Zakopane m.in. w zakresie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego Podtatrza, zachowania i promocji podhalańskiej kultury i sztuki oraz prac związanych z tworzeniem Podhalańskiej Biblioteki Cyfrowej oraz promocją tego przedsięwzięcia w regionie.

Uroczystość zakończyła się występem zespołów Atom String Quartet oraz Zakopower, który zapowiadał wieczorny koncert „Na Folkową Nutę”.

NAGRODY
REKLAMA