facebook instagram youtube

Za nami kolejny kolędowy weekend w Zakopanem. Tym razem swym talentem, muzyką i śpiewem podzielili się z nami: zespół 9 Siył i Mała Ziemia Suska, Parafialny Regionalny Zespół Giewont, zespół „Harni” oraz Włodek Pawlik i Ewa Uryga.

ZESPÓŁ 9 SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała w 2016 r. na potrzeby nagrania Programu „Ziarno” z TVP 1. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje podhalańskie tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami, a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie. 

KAPELA MAŁA ZIEMIA SUSKA istnieje od 2006 r. w MOK Sucha Beskidzka. Prezentuje głownie folklor Górali Babiogórskich. Gra na instrumentach tradycyjnych – skrzypce, basy, dudy, heligonka, okaryna, piszczałka. Kultywuje obrzędy, tradycje miejscowe. Kapela gra ponadto muzykę Górali Polskich – stara się poznawać i grać nuty podhalańskie, żywieckie, Beskidu Śląskiego, orawskie, spiskie, a także inne - słowackie i węgierskie.

Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” został założony w 1981 r. przez ówczesnego proboszcza olczańskiej parafii p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik – księdza Jana Kowalika. Swoim śpiewem i muzyką ubogacał liturgie Mszy Świętych oraz wspierał budowę kościoła na Olczy. W swoim repertuarze miał opracowane kilka programów artystycznych, z którymi występował na licznych wyjazdach krajowych oraz zagranicznych. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był występ w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. W 2014 r. został zespołem reprezentacyjnym miasta Zakopane.

Zespół Harni to grupa przyjaciół, którzy w 2005 roku rozpoczęli swoją muzyczną przygodę od pracy nad oprawą Triduum Paschalnego podczas Świąt Wielkiej Nocy. Początkowo zespół liczył kilka osób, ale z czasem do grupy dołączały nowe śpiewaczki i nowi muzycy. Każdy z nich wnosił do zespołu swoje pomysły i nowe inspiracje, wiec dotychczasowy repertuar, składający się głównie z pieśni chóralnych i nut góralskich, ubogacony został melodiami ludowymi z różnych stron Karpat. Obecnie z zespołem współpracuje uzdolniony skrzypek ze Słowacji – Marek Konček, który zajmuje się również profesjonalnym aranżowaniem utworów wykonywanych przez zespół.

Włodek Pawlik - polski kompozytor, pianista jazzowy. W 2014 roku został laureatem nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia, nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio. Jest to pierwsza nagroda Grammy w historii polskiego jazzu.

Ewa Uryga - wybitna wokalistka mająca na swoim koncie wiele nagród muzycznych poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Śpiewała jednak już dużo wcześniej. Już w szkole podstawowej śpiewała podczas akademii szkolnych „a cappella” – bez instrumentów i mikrofonu.

Koncert „Jazzu Malusieńki”, który odbył się 21 stycznia w Kościele Ojców Jezuitów na Górce, był pierwszym wspólnym koncertem artystów na Podhalu.

Na kolejny koncert w ramach IX Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył… zapraszamy

23 stycznia - wtorek

godz. 17.00 Msza Święta, a po niej koncert Kolędy Pospieszalskich

Kościół Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30

Zdjęcia: WKl

NAGRODY
REKLAMA