facebook instagram youtube

Festiwale w Zakopanem

Od początku swego istnienia Zakopane było mekką artystów. Literaci, malarze i muzycy szukali w nim spokoju i natchnienia. Jednym z pierwszych był wielki popularyzator podhalańskiej sztuki ludowej Stanisław Witkiewicz, znany jako twórca stylu zakopiańskiego. Z miastem związany był także jego syn, Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy. Malarz, dramaturg, pisarz i filozof, jedna z barwniejszych postaci zakopiańskiej cyganerii artystycznej. Był założycielem Teatru Formistycznego, a później Firmy Portretowej St. I. Witkiewicz. Niektóre z namalowanych przez Witkacego portretów znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

W Zakopanem mieszkał także popularny pisarz Kornel Makuszyński. Jak wielu jemu podobnych początkowo odwiedzał Zakopane jedynie podczas wakacji, by ostatecznie osiąść w nim na stałe. Po pierwszej wojnie światowej miasto odwiedzał często Stefan Żeromski. Wielkim miłośnikiem Tatr i folkloru góralskiego był Kazimierz Przerwa Tetmajer. Twórca cyklu opowieści „Na skalnym Podhalu” i tatrzańskiej epopei „Legenda Tatr” został pochowany, jak i wielu innych zasłużonych dla Zakopanego artystów, na Pęksowym Brzyzku. Na Harendzie, w specjalnie wystawionym granitowym mauzoleum spoczywa inny wybitny poeta i miłośnik Tatr Jan Kasprowicz. To spod jego pióra wyszedł jeden z piękniejszych opisów tatrzańskiej przyrody, wiersz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach”. To tutaj również Henryk Sienkiewicz pisał „Krzyżaków”, w których wykorzystał gwarę góralską, a Karol Szymanowski skomponował balet „Harnasie”.

Zakopane to miasto wielu festiwali, imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych. Zimą Zakopane opanowują narciarze zjazdowi i biegowi oraz skoczkowie. Odbywające się w styczniu zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich gromadzą tłumy kibiców i najlepszych zawodników z całego świata. Niesłabnącą popularnością cieszą się także zawody w narciarstwie klasycznym, rozgrywany rokrocznie Bieg Gąsieniców i wyczekiwany przez najmłodszych Puchar Koziołka Matołka.

Wielkim zainteresowaniem cieszą się największe w Europie Środkowej zawody freeskiingowe The North Face Polish Feesking Open, w której bierze udział ponad 80 zawodników z różnych krajów. Wysokie skoki i imponujące ewolucje przyciągają uwagę i wywołują niesamowite emocje. Zimą w gminach powiatu tatrzańskiego odbywają się zawody kumoterek, czyli wyścigi koni zaprzężonych do sań, zwanych kumoterkami. Często towarzyszą im parady gazdowskie, a także zmagania najodważniejszych górali w skiringu i ski-skiringu. W drugi dzień świąt Wielkanocnych, na Polanie Kalatówki, ma miejsce wyjątkowa impreza Zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek na starym sprzęcie

Wraz z nadchodzącą wiosną do Zakopanego wkracza jazz, a to za sprawą odbywającej się od 2004 roku zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. Festiwalowi co roku towarzyszy Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych. Przejazdowi oldsmobili ulicami Zakopanego przygląda się całe miasto. Na festiwalu grali najlepsi z najlepszych: Big Joe Turner, Janice Harrington, Steve Logan, Walk Away, Tomasz Stańko, Janusz Muniak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, i wielu, wielu innych.

Długi weekend majowy w Zakopanem to nie tylko jazz, lecz także Majówka Tatrzańska w Powiecie Tatrzańskim. Pokazy kowalstwa, góralskiej ciesielki, występy folklorystyczne, czy wielkie gotowanie przyciągają tłumy turystów. W ostatni weekend maja rozpoczyna się Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej, który jako święto młodości i kultury organizowany jest z okazji Dni Zakopanego, które powstały dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II pod Tatrami w czerwcu 1997 r.

W okresie wakacji powstaje Miasteczko Filmowe w ramach projektu „Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane”. Codziennie dla widzów obu miast, na wolnym powietrzu, oraz w specjalnym wagonie pociągu Intercity relacji Zakopane- Gdynia – Zakopane, prezentowane są polskie i zagraniczne produkcje filmowe. Od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy sierpnia pod Giewontem trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W zakopiańskich kościołach i sanktuariach rozbrzmiewa muzyka organowa i kameralna wykonywana przez wybitnych polskich i zagranicznych muzyków.

Z kolei atmosfera wesołości i zabawy towarzyszy Tatrzańskim Wiciom. Jest to cykl imprez odbywających się we wszystkich gminach powiatu tatrzańskiego, przybliżających najpiękniejsze elementy góralskiej tradycji. Lato w Zakopanem to także cykl imprez organizowanych przez Fundację Andrzeja Brandstaettera „ProArtis”, podczas których uzdolniona, niepełnosprawna młodzież z całej Polski uczestniczy w koncertach, warsztatach, wycieczkach krajoznawczych i spotkaniach integracyjnych. 

Niewątpliwie najbardziej wyczekiwaną i najciekawszą imprezą lata pod Tatrami jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, odbywający się od 1968 roku. Zespoły rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę w trzech kategoriach: zespołów autentycznych, artystycznie opracowanych i stylizowanych. Festiwal otwiera Msza Św. Ekumeniczna i barwny pochód zespołów głównymi ulicami miasta, który przyciąga tysiące turystów i mieszkańców. W namiocie na Równi Krupowej w ostatnich latach występowały zespoły ludowe z Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Macedonii, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Rosji, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Kanady i Węgier, a także z tak egzotycznych krajów jak Papua Nowa Gwinea, Tybet czy Indie. Występom konkursowym towarzyszą pokazy wesela góralskiego, Dni Narodowe i kiermasz sztuki regionalnej. Artyści zapraszają do swych pracowni. 

Nieco bardziej kameralny charakter ma odbywający się końcem września Jazz Camping Kalatówki, impreza, której korzenie sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. To muzyczne spotkanie sław polskiego jazzu z młodym pokoleniem muzyków przybiera formułą trwającego do białego rana jam session, któremu sprzyja niepowtarzalny klimat hotelu na Kalatówkach. Wrzesień to również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” odbywającą się od 2009 roku. Formuła festiwalu opiera się na realizacji szeregu koncertów, recitali, wystaw oraz projekcji filmowych z muzyką odgrywaną na żywo. Amatorzy sztuki wizualnej i sportów przestrzeni powinni wziąć udział w odbywających się we wrześniu Spotkaniach z Filmem Górskim. Program festiwalu wypełniają filmy, pokazy slajdów oraz rozmowy z utytułowanymi polskimi i zagranicznymi alpinistami i podróżnikami. Festiwalowi towarzyszy konkurs filmów i zawody wspinaczkowe. 

NAGRODY
REKLAMA