Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.29   0   96.38   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.91
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.74   2.19
Józefa Piłsudskiego   1.52   2
Tytusa Chałubińskiego   2.25   2.92
Zofii i Witolda Paryskich   1.72   2.34
Kuźnice   2.08   2.63
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.38   6.66
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 05.07 17:00
Zachmurzenie
21° / 12° zachmurzenie małe
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Deszczowo
18°
Pon. 14:00
Deszczowo
24°
Wt. 14:00
Deszczowo
28°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
29°
Zdjęcie promujące Zakopane

"Litera - idea i forma" - wystawa przedłużona


Szanowni Państwo,

informujemy, że w związku z przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną, wystawa „Litera – Idea i Forma” została przedłużona do 31 stycznia 2021 roku. Jednocześnie zaznaczamy, iż wystawa przygotowana w przestrzeni galerii, na chwilę obecną dostępna jest wirtualnie. Serdecznie zapraszamy na stronę internetową oraz media społecznościowe Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego.

Historię Zakopanego, genezę miasta i barwny proces jego rozwoju opisano na przestrzeni dziesięcioleci wielokrotnie, sięgając po wielkie konwencje od legendy aż po epickie epopeje o iście antycznym wymiarze. Historię miasta opisywano sylwetkami i biografiami wybitnych osób, dziejami przemian społeczno-kulturalnych, architekturą i trendami estetyczno filozoficznymi, historią wojen i wydarzeń sportowych.

Przygotowana ekspozycja z okazji87 rocznicy nadania praw miejskich Zakopanemu, jest wyjątkową sposobnością, aby historię Zakopanego na przestrzeni lat opowiedzieć w nowy, niekonwencjonalny i metaforyczny sposób – poprzez literę. Piękną literę, która niesie w sobie ideę i formę symbol i treść. Zespolenie wątku estetycznego i historycznego stwarza niecodzienną okazję, aby opowiedzieć żywą historię miasta utrwaloną życiorysami zwykłych mieszkańców, ich zatrzymanymi w czasie osobistymi historiami, często intymnymi lub dramatycznymi, kroniką wydarzeń potocznych, które dzieją się w cieniu wielkiej Historii.

Odręczny, kaligraficzny zapis pulsuje emocjami, jest indywidualny i prawdziwy. Rękopis mówi dojmującym szeptem o czasie i ludziach, więcej niż chłodna antykwa kuta na fasadach systemów społecznych i politycznych. Prezentowany zbiór dokumentów, rękopisów i ulotnych notatek, pozyskany z zasobów instytucjonalnych i prywatnych, nigdy nie publikowanych archiwów rodzinnych jest jak otwarta kapsuła czasu, pozwala na osobiste rozważania natury estetycznej i historycznej. Koncepcja całości ekspozycji, jawi się nam jak monumentalna tkanina spleciona z niezliczonych, nieznanych wątków tworzących fascynująca i wzruszającą historię miasta i jego mieszkańców.

Lidia Rosińska-Podleśny

(MP)