W najbliższą niedzielę polscy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju
W niedzielę 12 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. Niestety, ze względu na trwającą pandemię, również w rym roku Betlejemskie Zlot odbywa się całkowicie on-line. Uroczyste przekazanie, w bardzo kameralnym gronie, odbędzie się o 9:00 na symbolicznej Łysej Polanie, gdzie przekazanie odbywało się rokrocznie do 2007 roku.
Koronawirus nie przeszkodził wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.
W tym roku naszym przygotowaniom do duchowej służby towarzyszy przesłanie „Światło Nadziei”. Chcemy, aby Światło było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom.
Płomień zapalony w grocie za sprawą skautów z całego świata przemierza długą drogę,
by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku, tak jak miało to miejsce w roku ubiegłym, uroczystość przekazania Światła odbędzie się na Łysej Polanie, gdzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego słowaccy skauci powierzą Światło harcerzom i harcerkom z ZHP – będzie to bardzo kameralne, ale mające w sobie wielki przekaz wydarzenie. Następnie odbędzie się msza święta w kaplicy w Ośrodku na Polanie Głodówka, po której przedstawiciele chorągwi zabiorą Światło do swoich regionów.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
(RKW)