Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.52   0   85.56   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.81   3.47
Józefa Piłsudskiego   1.89   2.52
Tytusa Chałubińskiego   3.3   4.12
Zofii i Witolda Paryskich   2.54   3.43
Kuźnice   3.27   4.13
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.39   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 29.07 20:00
Zachmurzenie
18° / 9° pochmurnie
Wt. 14:00
Słonecznie
20°
Śr. 14:00
Słonecznie
24°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
26°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Słonecznie
22°
Zdjęcie promujące Zakopane

Podpisanie Aktu Notarialnego

Dnia 5 grudnia 2022 w siedzibie Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem został podpisany Akt Notarialny sprzedaży nieruchomości położonej w Zakopanem przy ul. Plac Niepodległości 6.

Sprzedającym była Gmina Miasto Zakopane, w imieniu której akt notarialny podpisał Zastępca Burmistrza Tomasz Filar, zaś nabywającym nieruchomość Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, w imieniu którego akt podpisał Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn.

W uroczystości podpisania aktu notarialnego udział wzięli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński, Sekretarz Stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Władysław Filar, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, oraz radni, przedstawiciele zakopiańskich instytucji i organizacji.

Nieruchomość została przeznaczona na stworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, którego tematyka będzie uzupełnieniem istniejącej ekspozycji w placówkach Muzeum Tatrzańskiego. Muzeum jest w posiadaniu bogatej kolekcji nart około 100 par, w tym: narty Stanisława Barabasza z 1888 r., narty Józefa Schnaidera z 1897 r., narty Klimka Bachledy z 1902 r., nart z wytwórni Zdyba, Bujaka, Zubka, braci Schiele, Fadena i innych. Ponadto w swoich zasobach posiada zbiory dotyczące historii turystyki, taternictwa, ratownictwa i eksploracji Tatr. Rodziny zakopiańskich sportowców wstępnie zadeklarowały pomoc w powstaniu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa poprzez przekazanie cennych pamiątek sportowych.

Gmina Miasto Zakopane podjęła decyzję o przeniesieniu własności nieruchomości położonej przy Placu Niepodległości 6 w Zakopanem na rzecz Muzeum Tatrzańskiego, jako podmiotu posiadającego największe predyspozycje i specjalistyczną wiedzę, umożliwiającą realizację budowy muzeum, którego celem jest zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń pamięci o historii rozwoju turystyki, taternictwa, przewodnictwa, ratownictwa i narciarstwa. Przedmiotem zbycia jest zabudowana budynkiem dawnej szkoły muzycznej nieruchomość położona w Zakopanem przy ul. Plac Niepodległości 6.

Budynek, będący przedmiotem sprzedaży, został wzniesiony w latach 1896–1898. Jest to przykład willi drewnianej, wybudowanej w stylu zakopiańskim. Do tej pory nie ustalono dokładnie kim był projektant i fundator budynku. W latach 1911 – 1912 r. dr Jan Gawlik (chirurg, ginekolog, dyrektor szpitala) prowadził w nim klinikę chirurgiczną, przejętą następnie przez kolejnego dyrektora zakopiańskiego szpitala dra Gustawa Nowotnego (lekarz szpitala wojskowego w Zakopanem, lekarz TOPR). W latach 30. XX wieku budynek stał się własnością Zarządu Miejskiego. Mieszkał w nim ostatni przedwojenny burmistrz Zakopanego, inż. Eugeniusz Zaczyński i urzędnicy Zarządu Miejskiego. W czasie okupacji dom zajmował hitlerowski komisarz Hans Mals. Po wojnie w budynku mieściła się poradnia przeciwgruźlicza i ambulatorium, a od 1949 r. Miejska Szkoła Umuzykalniająca, upaństwowiona rok później. Do 1989 r. budynek stanowił siedzibę Zakopiańskiej Szkoły Muzycznej. Potem mieściło się tu ognisko muzyczne. Następnie funkcjonowało w nim biuro zakopiańskiej „Solidarności” oraz licznych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie i dla osób uzależnionych. W kolejnych latach na parterze budynku mieściło się Muzeum „Pod Kuźniczym Młotem” Zakopiańskiej Fundacji Narodowej „Skansen”, a na poddaszu mieszkania lokatorskie. Obecnie budynek ze względu na stan techniczny jest wyłączony z użytkowania.

(GG)