Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   41.5   0   4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   69.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   102.79   127.58
Józefa Piłsudskiego   33.02   46.97
Tytusa Chałubińskiego   27.32   37.74
Zofii i Witolda Paryskich   16.9   23.69
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 22.12 04:00
Zachmurzenie
-3° / -3° zachmurzenie duże
Pon. 13:00
Śnieg
-2°
Wt. 13:00
Śnieg
-3°
Śr. 13:00
Śnieg
-3°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Stanowisko Urzędu Miasta Zakopane w sprawie doniesień medialnych dot. Parku Miliona Świateł

W związku z sensacyjnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi Parku Miliona Świateł w Zakopanem informujemy, że tego typu Parki funkcjonują w przynajmniej kilkunastu miastach w Polsce. W większości przypadków, podobnie jak w Zakopanem, atrakcje te są tworzone przez podmioty prywatne, a zlokalizowane na terenach miejskich wynajmowanych przez samorządy. W Zakopanem atrakcja ta organizowana jest przez firmę Multidekor. Firma ta z powodzeniem tworzy od wielu lat instalacje tego typu w innych miastach Polski, przykładem może być Orientarium w Łodzi czy Winter Legendia w Chorzowie. Cena biletu normalnego w Zakopanem mieści się w tym samym przedziale cenowym co w wymienionych miastach.

Pragniemy przypomnieć, że posiadacze Zakopiańskiej Karty Mieszkańca mogą skorzystać z 50% zniżki na zakup biletu, co czyni tę atrakcję jeszcze bardziej dostępną dla lokalnej społeczności. Dodatkowo wszystkie dzieci z zakopiańskich szkół i przedszkoli otrzymają darmowe bilety wstępu.

Nieprawdziwe są informacje, jakoby mieszkańcy oraz turyści zostali pozbawieni dostępu do Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Główne ciągi pieszo-rowerowe, takie jak dojście do ulicy Krupówki, Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka”, Placu Niepodległości czy Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, pozostają w pełni dostępne. Firmie Multidekor wydzierżawiona została jedynie część parku, która w minionych latach w okresie zimowym była nieużytkowana (lub całkowicie zamknięta). Co więcej, wspomniana część Parku nie była w przeszłości nawet objęta utrzymaniem zimowym, co całkowicie wykluczało bezpieczne korzystanie z tej przestrzeni. Częściowe wydzierżawienie wspomnianej powierzchni nie powoduje braku dostępu do infrastruktury, a pozostały obszar Parku Miejskiego jest niezmiennie dostępny dla mieszkańców i turystów.

Firma Multidekor, podpisując umowę z MOSiR Zakopane na dzierżawę terenu pod organizację Parku Miliona Świateł, wniosła zabezpieczenie finansowe w formie kaucji, tym samym zagwarantowała swoje zobowiązanie do przywrócenia terenu do stanu sprzed dzierżawy. Dodatkowo, koszty związane z utrzymaniem terenu oraz mediami, w tym energią elektryczną, są w całości pokrywane przez Wykonawcę i nie obciążają budżetu Gminy Miasto Zakopane. Zgodnie z umową Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma zapłatę w wysokości blisko 200 000 zł za wynajem tej powierzchni.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji monitoruje przebieg instalacji Parku Miliona Świateł na bieżąco, dokładając wszelkich starań, aby proces ten odbywał się bez zakłóceń oraz z możliwie najmniejszą ingerencją w infrastrukturę Parku Miejskiego.

(APM)