Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.3   0   26   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   13.49   16.06
Józefa Piłsudskiego   28.61   32.6
Tytusa Chałubińskiego   19.36   23.14
Kuźnice   14.27   16.03
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 24.01 13:00
Zachmurzenie
1° / -1° zachmurzenie duże
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 10:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopane - miasto pełne eMOCji!

Główny cel jaki przyświeca ogólnopolskiej kampanii „Zakopane – eMOCje na lato" realizowanej przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury to pokazanie miejsc, które nie do końca i nie przez wszystkich zostały jeszcze odkryte. W myśl czterech eMOCji, które towarzyszą tegorocznej kampanii promocyjnej: #wytchnienie, #swoboda, #zachwyt, #energia przedstawiamy kolejne propozycje nowych przestrzeni, które mamy nadzieję, zechcą Państwo odwiedzić podczas tego lata w naszym pięknym mieście.

Lato. Potrzebujemy go jak nigdy. Zakopane jest idealne na letni wypoczynek. Podaruje Ci #wytchnienie,dostarczy #energii, poczujesz tu #swobodę, to miejsce wzbudzi twój #zachwyt. W szumie smrekowych i limbowych borów, wśród nagrzanych słońcem tatrzańskich granitów, nad lodowatym nawet w upalny dzień strumieniem, pośród zbyrkających na hali owiec, w góralskim tęsknym zaśpiewie, w artystycznym klimacie miasta, między architektonicznymi perłami stylu zakopiańskiego poczujesz LATO.

#Wytchnienie

Można znaleźć je tak blisko centrum Zakopanego! Podaruje ci je Droga pod Reglami stanowiąca naturalną granicę między miastem a Tatrami. W upalny dzień znajdziesz tu cień od lasu stojącego na straży gór. Szlak jest idealny dla turystów i spacerowiczów w każdym wieku. Niespieszny rodzinny spacer z psem, nordic walking, jogging czy też jazda na rowerze górskim – Droga pod Reglami każdemu przyniesie wytchnienie. Z jednej strony drogi góry i las, z drugiej – łąki pełne wonnych ziół i kwiatów, od czasu do czasu pasące się owce i bacówka, w której można przysiąść i posilić się serem lub żętycą, spoglądając na miasto rozciągające się w dole, zamknięte masywem Gubałówki. Spacer można skrócić schodząc w którąś z zakopiańskich ulic lub wydłużyć o trasę jednej z reglowych dolinek – Białego, Ku Dziurze, Strążyskiej, Za Bramką czy Małej Łąki.

#Swoboda

Da ci ją na przemian pnąca się wzwyż i spadająca Ścieżka nad Reglami. Niedaleka od zabudowań miasta, położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wąska i fantazyjna, wzbudza zaciekawienie, wzywa do przyspieszenia kroku, zdobycia Sarniej Skały, przekraczania kolejnych drewnianych mostków na rwących potokach i potoczkach, zanurzenia się w las pełen świerków, buków, jodeł i jaworów. Idealna na wakacyjny dzień. W większości wiedzie lasem, od czasu do czasu otwierają się jednak szerokie widoki na północ. W zależności od chęci, można ją pokonać w całości lub skrócić schodząc w którąś z dolin wiodących wprost do miasta.


# Energia

Nie każdy wie, że administracyjne granice Zakopanego sięgają aż po Świnicę. Ten potężny, słynny szczyt o wysokość 2303 m n.p.m. przyciąga wielu turystów. Wysokogórska tura na wierzchołek każdemu da zastrzyk energii i wyzwoli adrenalinę. Będzie można ją wspominać przez wiele jesiennych i zimowych miesięcy. Ambitny podniebny trekking to kwintesencja tatrzańskiego lata. Dla tych, którzy nie mają doświadczenia w trudnych górskich wycieczkach, nic straconego – można wybrać się na Świnicę pod opieką przewodnika.A to nie wszystko – na zdobycie czekają również inne okoliczne szczyty. Na przykład strzelisty Kościelec. Kto woli pozostać nieco niżej, za cel może obrać Czarny Staw Gąsienicowy.

#Zachwyt

Żywiołowe tańce i śpiewy górali z całego świata co rok przyciągają do Zakopanego liczną publiczność. Tego lata już po raz 52. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Koncert z udziałem górali z Tatr, Beskidów, Bałkanów, Azji, Alp, i innych górskich zakątków świata to idealne zakończenie tatrzańskiego dnia spędzonego w górach.

Wizyta w Zakopanem, dawniej określanym jako „pępek świata” nie może się obejść bez spacerów śladami wielkich artystów, którzy tu bywali, mieszkali, tworzyli. Takim miejscem jest Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma. Warto odwiedzić symbol Zakopanego – stary, drewniany kościółek pw. MB Częstochowskiej oraz Cmentarz  Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajdujący się przy ul. Kościeliskiej. Spacer tą ulicą można przedłużyć, by obejrzeć Willę Koliba, perłę stylu zakopiańskiego, oraz stare i piękne drewniane góralskie chałupy tonące w kwiatach i zieleni ogrodów. Dzięki licznym muzeom i galeriom można w Zakopanem pooddychać artystyczną atmosferą pamiętającą czasy Witkacego, Chałubińskiego, Sabały. Wypoczynek pod Giewontem to najlepszy sposób na lato.