Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   60.5   0   3.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   71.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   109.4   126.28
Józefa Piłsudskiego   21.31   26.3
Tytusa Chałubińskiego   15.07   17.68
Kuźnice   0.01   0.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 25.01 01:00
Zachmurzenie
-0° / 2° zachmurzenie małe
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Zaproszenie na wernisaż wystawy "Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz" w Czerwonym Dworze

Szanowni Państwo!

Burmistrz Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają na wernisaż wystawy „Na rozdrożu. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz” 9 lipca (piątek) o godz. 17:00, który rozpoczniemy w ogrodzie Czerwonego Dworu. To kolejna prezentacja zakopiańskiego malarstwa na szkle przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Wystawa poświęcona twórczości obojga artystów jest zapowiedzią trzeciego z serii albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Adam Doleżuchowicz, Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz”.

Adam Doleżuchowicz urodził się w Zakopanem (2.XII.1923-12.V.2001). Ojciec Stanisław był rzeźbiarzem matka Magdalena pracownikiem fizycznym. Adam po ojcu przejął zainteresowania oraz talent artystyczny. Po II Wojnie Światowej pracował jako rzeźbiarz, projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych. W 1974 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (sekcja rzeźby) a w 1986 do sekcji literatury ludowej. Był znanym muzykantem. Malował akwarele i pastele, obrazy olejne, rzeźbił w drewnie. Jednak malarstwo na szkle stało się jego pasją. Przedstawiał na szklanej tafli scenki rodzajowe, zbójników, frajerki, portrety górali. Jego obrazy pełne są dynamiki, ruchu, ekspresji. Z czasem odchodził w swej twórczości od kanonu i schematów dawnego, podhalańskiego malarstwa na szkle, tworząc swój niepowtarzalny i rozpoznawalny styl. Charakterystyczne, dziwne twarze, młode i te poorane zmarszczkami, wyraziste oczy przykuwają uwagę odbiorców. Prace są oryginalnie skomponowane o bogatej kolorystyce, pełne ekspresji i dynamiki. Zostały dostrzeżone przez Helenę Średniawę. Były prezentowane na wystawach zbiorowych w Paryżu, Berlinie, Brnie, Sofii, Wilnie, Saint Die des Vosgues. Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia twórczości miała miejsce w 1998 roku w Muzeum Tatrzańskim im dra Tytusa Chałubińskiego w willi „Koliba”. Za swą twórczość odznaczony m.in. Złotą Odznaką za Zasługi dla Miasta Zakopane, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz urodziła się w Zakopanem, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Po maturze w 1970 roku emigrowała do Szwecji łącząc pracę zarobkową z malarstwem. Do Zakopanego powróciła w roku 2005 i osiedliła się w domu swoich dziadków. Od tego czasu poświęciła się wyłącznie malarstwu. Po swoim ojcu Adamie Doleżuchowiczu, który był pierwszym nauczycielem i mistrzem, odziedziczyła zainteresowanie sztuką, rzemiosłem artystycznym, a przede wszystkim malarstwem na szkle. Jemu zawdzięcza uformowanie swej wrażliwości artystycznej i to on właśnie zachęcał ją do poszukiwania własnej drogi artystycznej, do szkicowania, rysowania, malowania i rzeźbienia. Stosuje tradycyjną technikę witrochromii i maluje tradycyjne motywy góralskie związane z regionem Podhala, postaci świętych, anioły, górskie pejzaże, ale także ulubione ptaki i kwiaty. Artystka stosuje ostre, intensywne kolory.

Tradycja jest siłą Zakopanego i Podhala. Wpisują się w nią twórczo Adam Doleżuchowicz (2.XII.1923-12.V.2001), którego 20. rocznica śmierci minęła w maju br. i jego córka Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz.

Wystawa czynna od 10.07.2021 do 03.09.2021. Od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem środy) w godzinach 10.00-17.00.

Serdecznie zapraszamy!