Festiwalowy weekend z Muzyką Organową
Sezon letni w Zakopanem obfituje w wydarzenia satysfakcjonujące nawet najbardziej wymagającego odbiorcy, również z kręgu kultury wysokiej. Przykładem tego jest 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Górska stolica Polski proponuje słuchaczowi bogaty program muzyki poważnej, stanowiący atrakcję nie tylko dla koneser a, ale również dla każdego, kto szuka kontemplacji i wyciszenia przy niepowtarzalnej oprawie akustycznej. Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz lokalne parafie przygotowały cały weekend z muzyką organową, która w połowie lipca zachwyciła wszystkich zebranych w murach majestatycznych kościołów.
W weekend 13 i 14 lipca czekał nas nie jeden, ale aż dwa koncerty w ramach XIX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W sobotę spotkaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, gdzie maestro Rafał Zambrzycki, razem z zespołem Kameralistów NOSPR zagrał koncert „Cztery Pory Roku”. Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zdołał wraz z zespołem wydobyć smyczkową wirtuozerię, zachwycając tłumnie zebranych słuchaczy. Repertuar, koncentrujący się na twórczości legendarnego pioniera tango nuevo, Astora Piazolli, poruszał się również po współczesnej twórczości Wojciecha Kilara oraz po kompozycjach Krzysztofa Pendereckiego i Edvarda Griega. Aranżacja koncertowa na tle ołtarza sprawiała fantastyczne wrażenia wizualne, a nuty muzyki smyczkowej wprowadziły słuchaczy w nastrój religijnego ukojenia oraz monumentalnej zadumy.
Niedziela minęła w Zakopanem pod znakiem czołowego przedstawiciela muzycznego baroku, prowadząc nas „Wokół Jana Sebastiana Bacha”. Za organami w Sanktuarium Najświętszej Rodziny zasiadł wybitny instrumentalista, Łukasz Mosur, którego kunszt i precyzja zawładnęła akustyką świątyni. Usłyszeliśmy nie tylko dzieła legendarnego kompozytora. W programie przewidziane były utwory takich muzyków, jak Dietrich Buxtehude, czy August Gottfried Ritter. Kościół ponownie pomieścił cały komplet słuchaczy. Repertuar słusznie sugerował artystyczny przepych, którego wzniosły charakter przeszył wnętrze świątyni niczym błyskawica. Po występie głos zabrał Rafał Monita, dyrektor artystyczny festiwalu, składając podziękowania Łukaszowi Mosurowi za wspaniały koncert.
To dopiero połowa
długotrwałego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Festiwal
Muzyki Organowej i Kameralnej – muzyka poważna towarzyszyć nam
będzie aż do połowy sierpnia. Najbliższy występ wyjątkowo
zaprosi słuchaczy do budynku Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława
hr. Zamoyskiego. Usłyszymy tam fenomenalny Kwartet Polonika z
regionalnym występem „Podhale Orawa Spisz”. Koncert odbędzie
się w sobotę 20 lipca o godzinie 18:00. Zakochane w lecie Zakopane
zaprasza!
Więcej informacji na: festiwale.zakopane.pl
(MM)