Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.82   0   83.57   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.53
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.76   3.47
Józefa Piłsudskiego   2.18   2.95
Tytusa Chałubińskiego   3.07   3.91
Zofii i Witolda Paryskich   2.6   3.45
Kuźnice   3.33   4.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.64   0.78
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 29.07 23:00
Zachmurzenie
15° / 11° zachmurzenie małe
Wt. 14:00
Słonecznie
19°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
24°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
25°
Pt. 14:00
Deszczowo
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

Uroczystości w Opolu

Przedstawiciele Miasta Zakopane, powiatu tatrzańskiego, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem oraz właściciele Willi Elżbiecina, w której mieszkał Wojciech Korfanty,  8 listopada wzięli udział w uroczystościach w Katowicach i Opolu związanych z podsumowaniem obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.


Najpierw w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zakopiańska delegacja uczestniczyła w konferencji poświęconej udziałowi górali i zakopiańczyków w III Powstaniu Śląskim. Następnie w Opolu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyło się spotkanie zaprzyjaźnionych samorządów i stowarzyszeń, które w zeszłym roku zaangażowały się w upamiętnienie 100. rocznicy Powstania Śląskiego. 

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i członkowie zarządu województwa, po krótkiej debacie poświęconej obchodom, podziękowali ludziom, którzy aktywnie się w organizację tych wydarzeń włączyli. Podziękowania odebrali także przedstawiciele miasta Zakopane, powiatu tatrzańskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. Wraz z podziękowaniami do Zakopanego trafiło także symboliczne drzewko, które zostanie zasadzone przy nowym miejscu pamięci narodowej w Zakopanem - pomniku upamiętniającym ochotników z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2 Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego.

Przypomnijmy, że udział Zakopanego w obchodach był znaczący. Na uroczystej sesji rady miasta Zakopanego w czerwcu ubiegłego roku Wojciech Korfanty, dyktator powstania, ponownie został honorowym obywatelem tego miasta. Zorganizowana została także konferencja naukowa oraz uroczystości, podczas których upamiętniono ochotników z Zakopanego uczestniczących w III Powstaniu Śląskich i odsłonięto dedykowany im pomnik. Wydana została także książka „1921 – 2021. Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego”.

Uroczystości w Opolu uświetnił Parafialny Regionalny Zespół Giewont. Miasto Zakopane reprezentowały Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Anna Karpiel-Semberecka oraz Katarzyna Stachoń-Groblowy, powiat tatrzański - wicestarosta Władysław Filar i członek zarządu Andrzej Skupień, a TG Sokół - Naczelnik Tadeusz Szostak Berda, wiceprezes Adam Zaleski oraz Bożena Szostak Berda. Obecni byli także właściciele zabytkowej willi Elżbiecina - Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy.

(AKS)