Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego nt. inwentaryzacji budynków
Szanowni Państwo, w związku z wdrożeniem w dniu 18 września 2023 r. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w GUNB prowadzone są działania informacyjne związane z inwentaryzacją budynków.
Inwentaryzacja dotyczy budynków, które mają źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Są to np. budynki mieszkalne, lokalne kotłownie czy budynki handlowo-usługowe. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku oraz źródeł ogrzewania. Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB.
Inwentaryzację można:
- wykonać samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny
- zamówić w swojej gminie poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, w ramach funkcjonalności „Zamów inwentaryzację budynku”,
- wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych
Inwentaryzację budynku może wykonać osoba, która:
- mieszka w domu jednorodzinnym i jest jego właścicielem
- mieszka w domu wielorodzinnym i jest właścicielem jego części, np. posiada część w tak zwanym bliźniaku, szeregowcu
- posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy zarządzanej przez zarządcę
- posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową (nie ma zarządcy)
- jest zarządcą budynku
W efekcie przeprowadzenia inwentaryzacji budynku można uzyskać tzw. uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku. Dla właściciela bądź zarządcy danego budynku oznacza to pozyskanie informacji o stanie technicznym budynku, które pomogą go lepiej ogrzać. To także informacja jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.
Po przeprowadzonej inwentaryzacji, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków automatycznie generuje uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku. Analiza pozwala ocenić stan techniczny budynku pod względem utraty ciepła i emisji CO2.
Uproszczona analiza efektywności energetycznej budynku podaje:
- wymagany i uzyskany współczynnik przenikania ciepła
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną
- zalecany wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię
- wielkość emisji CO2 budynku
Istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia inwentaryzacji parametrów technicznych budynku przez właściciela/zarządcę budynku. Rozwiązanie takie odciąża administrację, a jednocześnie pozwoli obywatelowi na szybsze pobranie uproszczonej analizy energetycznej.
Jednocześnie Urząd Miasta Zakopane przypomina o konieczności złożenia do bazy CEEB deklaracji dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w budynkach i lokalach mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Obowiązek ten ciąży na wszystkich posiadaczach bądź zarządcach w/w budynków i lokali na terenie Gminy Miasto Zakopane, którzy do tej pory jeszcze tego nie uczynili lub dokonali zmiany źródła ogrzewania po uprzednim złożeniu deklaracji do CEEB. Zgłoszenia rodzaju źródła ogrzewania poprzez wypełnienie i złożenie deklaracji dokonać można samodzielnie drogą elektroniczną na stronie internetowej https://ceeb.gov.pl (konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego) bądź w formie papierowej dostarczając formularz osobiście lub pocztą do Urzędu Miasta Zakopane.
Aktualne wzory deklaracji CEEB zamieszczone są na stronie: https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-deklaracji
Źródło: GUNB
(APM)