Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   18.3   0   57.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.86   27.58
Józefa Piłsudskiego   0.82   1.04
Tytusa Chałubińskiego   0.66   0.87
Zofii i Witolda Paryskich   12.41   17.21
Kuźnice   -   -
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 07.01 22:00
Śnieg
0° / -0° opady śniegu
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Deszczowo
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Śnieg
-6°
Zdjęcie promujące Zakopane

Chorwacja pamięta o Świętym Janie Pawle II

Wzruszenie i nieskrywana radość towarzyszyły zwiedzaniu zakopiańskiej Księżówki przez ambasadora Republiki Chorwacji w Warszawie Tomislava Vidosevića, konsula Republiki Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka oraz zastępcę burmistrza Zakopanego Iwonę Grzebyk-Dulak. Ambasador podkreślał, że Święty Jan Paweł II pozostaje dla wielu Chorwatów źródłem inspiracji i patronem. Często określają papieża Polaka określeniem "nasz papież".

W historii Chorwacji zapisała się troska Jana Pawła II o dotknięty wojną w latach 90. kraj i Jego wsparcie dla międzynarodowego uznania młodej republiki. W czasie najcięższych walk, papież ogłosił dzień 8 września 1991 dniem modlitwy za pokój w Chorwacji.

W pamięci wielu obywateli pozostają podróże apostolskie, jakie Jan Paweł II odbył do Chorwacji: w 1994 r., kiedy jako „pielgrzym pojednania“ odwiedził Zagrzeb, w 1998 r., kiedy odwiedził Zagrzeb, Marię Bistricę, Split i Solin i beatyfikował zagrzebskiego arcybiskupa Alojzego Stepinca oraz w 2003 r., kiedy podczas jubileuszowej 100 podróży apostolskiej odwiedził Rijekę, Dubrownik, Osijek, Đakovo i Zadar. Organizatorem ostatniej pielgrzymki papieża do Chorwacji był właśnie ambasador  Tomislav Vidosević.

Pani burmistrz Iwona Grzebyk-Dulak zadeklarowała chęć rozwinięcia współpracy z Ambasadą i naszym miastem partnerskim Opatiją na kanwie łączących nas związków ze Świętym Janem Pawłem II i głębokiego przywiązania do historii i tradycji.

Wizyta na długo zostanie w pamięci jej uczestników, co zgodnie podkreślano dziękując dyrektorowi ks. Lesławowi Mirkowi za możliwość zwiedzenia apartamentu papieskiego, kaplicy, w której modlił się Jan Paweł II i innych pomieszczeń Domu rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”.

(APM)