Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   29.43   0   33.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.92
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.84   16.09
Józefa Piłsudskiego   9.83   12.81
Tytusa Chałubińskiego   3.81   4.85
Zofii i Witolda Paryskich   3.79   5.16
Kuźnice   4.59   5.79
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.42   0.51
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 30.07 02:00
Zachmurzenie
9° / 11° zachmurzenie umiarkowane
Śr. 14:00
Zachmurzenie
24°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
25°
Pt. 14:00
Deszczowo
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakończenie etapu trzeciego wyłożenia projektu uchwały krajobrazowej do publicznego wglądu

Trwają prace nad ustaleniem zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, na terenie Gminy Miasto Zakopane. Zakończył się etap trzeciego wyłożenia projektu uchwały krajobrazowej do publicznego wglądu.

Celem sporządzenia uchwały jest przede wszystkim ochrona krajobrazu, tradycji miejsca, cennych historycznie i kulturowo walorów Zakopanego, jak również poszanowanie dobrego sąsiedztwa, rozumiane jako przeciwdziałanie degradacji przestrzeni publicznej. Jednym z głównych założeń opracowania uchwały krajobrazowej jest uporządkowanie Zakopanego pod względem rozmieszczenia tablic i urządzeń reklamowych, które obecnie dominują w przestrzeni miejskiej, zakłócając wizualny odbiór terenów o najwyższych w skali kraju walorach krajobrazowych. Uchwała, określając precyzyjne zasady, na jakich mogą funkcjonować reklamy, powinna przynieść zdecydowane korzyści, przede wszystkim poprzez umożliwienie skutecznej walki z wszechobecnymi tzw. dzikimi reklamami. Te nośniki, które będą spełniały wymogi nowego prawa miejscowego, będą lepiej wyeksponowane, a więc komunikaty reklamowe będą docierały do większej liczby odbiorców. Działania porządkujące podjęte zostały dla obszaru całej Gminy.

Procedura sporządzenia uchwały krajobrazowej jest prowadzona zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która określa tryb i etapy sporządzenia uchwały. Nawiązują one charakterem do procedury opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Projekt uchwały podlega konsultacjom w formie opiniowania i uzgadniania z określonymi ustawą organami oraz wyłożenia do publicznego wglądu z możliwością wnoszenia uwag.

Projekt zakopiańskiej uchwały krajobrazowej był wyłożony do publicznego wglądu dotychczas trzykrotnie:

  • w dniach od 14 grudnia 2020 r. do 1 lutego 2021 r., z możliwością wnoszenia uwag do dnia 15 lutego 2021 r. (uwagi wniosło 9 podmiotów);
  • w dniach od 21 stycznia 2022 r. do 18 lutego 2022 r., z możliwością wnoszenia uwag do dnia 4 marca 2022 r. (uwagi wniosło 5 podmiotów);
  • w dniach od 15 lipca 2022 r. do 17 sierpnia 2022 r., z możliwością wnoszenia uwag do dnia 31 sierpnia 2022 r. (uwagi wniosły 62 podmioty).

Pierwsze wyłożenie poskutkowało uwzględnieniem części uwag i tym samym zmianą projektu uchwały, a następnie jego ponownym opiniowaniem i uzgadnianiem przez właściwe, wymagane przepisami organy, jak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Wojewódzki Konserwator Zabytków. Drugie wyłożenie również wywołało te same skutki. Obecnie rozpatrywane są uwagi zgłoszone do trzeciego wyłożenia. W zależności od sposobu rozpatrzenia uwag, projekt uchwały zostanie zmieniony, albo przekazany pod obrady Rady Miasta Zakopane. Przy czym zmiana projektu poskutkuje koniecznością kolejnego powtórzenia części procedury, co oddali możliwość podjęcia uchwały o kolejne miesiące.

Podjęcie uchwały krajobrazowej w brzmieniu dostosowanym do specyfiki terenu, jest niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony krajobrazu Zakopanego oraz postrzegania przestrzeni wizualnej miasta przez mieszkańców.

Źródło: BPP

(APM)