Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.5   0   54.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   13.31   16.88
Józefa Piłsudskiego   4.39   5.71
Tytusa Chałubińskiego   4.6   5.65
Zofii i Witolda Paryskich   8.5   11.72
Kuźnice   4.96   6.22
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 01:00
Zachmurzenie
-7° / -6° zachmurzenie duże
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

„Jak po Tatrach…chadzano”

W ramach festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków, na Krupówkach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które przeniosło uczestników w magiczną podróż w czasie. W samym centrum Zakopanego otoczonego górami, pojawiła się fascynująca wystawa plenerowa poświęcona modzie w Tatrach. Widzowie mają okazję zagłębić się w historię naszego regionu i zobaczyć, jak zmieniała się moda na przestrzeni lat, od czasów, gdy pierwsze wyprawy turystyczne zaczynały przyciągać miłośników gór, aż do współczesności.

Jednym z najbardziej porywających elementów tego wydarzenia był pokaz tatrzańskiej mody sprzed lat. Uczestnicy festiwalu mieli okazję podziwiać, jak przed wieloma dekadami turyści ubierali się, przygotowując się do wypraw pieszych i narciarskich w górach. Wiekowe, pięknie zachowane ubrania i akcesoria ukazywały ducha tamtych czasów, przenosząc wszystkich w atmosferę minionych epok. To wydarzenie nie tylko celebrowało modę i style minionych lat, ale również oddało hołd pięknu Tatr oraz ich wpływowi na kulturę i modę lokalnych społeczności. Przeszłość i teraźniejszość splatały się w jedną niezwykłą opowieść, przypominając wszystkim uczestnikom o bogactwie dziedzictwa górskiego regionu. 

Pokaz mody został uroczyście otwarty przez krótki występ utalentowanej wokalistki Karoliny Bystrzyckiej. Jej głos wypełnił Krupówki pięknym melodyjnym brzmieniem, dodając wyjątkowego uroku temu już tak niezwykłemu wydarzeniu. Festiwal inspirowany górami im. Macieja i Ewy Berbeków, nie tylko uczy historii i kultury, ale także inspiruje do odkrywania piękna gór każdego dnia. 

(MC)


Zdjęcia, które zostały użyte do stworzenia wystawy pochodzą z Archiwum Muzeum Tatrzańskiego, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej TPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwów prywatnych rodziny Berbeków, Agaty i Rafała Miklerów, Tomasza Tlałki i Stanisława Tatara.

Opracowanie: Iwona Pawłowska. 

W wystawie i pokazie użyto cytatów źródłowych. Szczegółowy wykaz literatury dostępny jest w załączniku: Wykaz literatury

Kurator wystawy: Joanna Staszak

Projekt graficzny wystawy: Monika Grzywa

Tłumaczenie: Justyna i Michael Clark

Jesteśmy wdzięczni za udostępnienie fotografii przez Rodzinę Berbeków.