Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.5   0   29.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.08   25.92
Józefa Piłsudskiego   6.95   8.26
Tytusa Chałubińskiego   1.99   2.43
Zofii i Witolda Paryskich   11.25   15.25
Kuźnice   1.79   2.17
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 27.11 07:00
Zachmurzenie
1° / -1° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Deszczowo
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 04:00
Zachmurzenie
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Spotkanie z autorami książki "Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych"


Podczas trzeciego dnia 12. edycji Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków w nowej przestrzeni Mediateka - Stacja Kultura Zakopane odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Barbarą Gawryluk oraz Pawłem Skawińskim.

Przybyłych licznie gości w tym dzieci i rodziców przywitała naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która otworzyła spotkanie. Podczas wydarzenia autorzy rozmawiali z najmłodszymi uczestnikami festiwalu o swojej najnowszej książce pt. „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych”. Dzieci w trakcie spotkania miały okazję poznać tajemnice Podtatrza. W swoich opowieściach zarówno Pani Barbara Gawryluk jak i Pan Paweł Skawiński pokazali dzieciom Podhale w innym ujęciu, nie takim jakie je znają  z codzienności oraz zdradzili mnóstwo ciekawostek dotyczących m.in. fauny, flory, nazewnictwa szczytów oraz miejsc mniej znanych. Najmłodsi mieli możliwość zadawania pytań, a pod koniec spotkania na wszystkich uczestników czekała niespodzianka. Dzieci w prezencie otrzymały najnowszą książkę i miały niepowtarzalną okazję zdobycia autografów autorów przewodnika.

Barbara Gawryluk: jest absolwentką filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku jest dziennikarką w Radiu Kraków. Jest autorką książek dla dzieci, ma na koncie ponad 40 tytułów dla dzieci młodszych i starszych, kilka z nich zostało nagrodzonych, m. In. jest laureatką nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Zuzanka z pistacjowego domu”,  a książka „Dżok, legenda o psiej wierności” została wpisana na złotą listę Fundacji ABC  Cała Polska Czyta Dzieciom. W 2023 roku została laureatką Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO za projekt książki „Janek Pseudonim Żegota”. Razem z Pawłem Skawińskim napisała dwie książki poświęcone górom: "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" i "Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych".  Od kilkunastu lat zajmuje się tłumaczeniami szwedzkiej literatury dla dzieci. W dorobku ma blisko 50 przekładów, m. in. serię Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, serię Moni Nilsson o Tsatsikim czy powieść P.O.Enquista „Góra Trzech Grot”. 

Paweł Skawiński - doktor nauk leśnych, przyrodnik, znawca i pasjonat Tatr. Przewodnik tatrzański, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, taternik i narciarz wysokogórski. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w latach 2001–2014.

(MG)