Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   26   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   40.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   60.08   75.1
Józefa Piłsudskiego   28.91   39.53
Tytusa Chałubińskiego   4.68   6.18
Zofii i Witolda Paryskich   17.91   25.82
Kuźnice   3.3   4.45
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 10:00
Zachmurzenie
7° / 1° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 07:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków unijnych, w Zakopanem powstanie Ośrodek Wsparcia Dziennego „Aktywny Senior Tatrzański.” Projekt, który powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Zakopane, w partnerstwie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Zakopane oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zakopanem, wystartuje w przyszłym roku. W uruchamianej placówce, która będzie się mieścić w budynku Zakopiańskiego Centrum Edukacji, dzienną opiekę znajdzie 30 starszych, niesamodzielnych osób.

Projekt zakłada aktywizację osób starszych, która ma stanowić istotne wsparcie w ich codziennym funkcjonowaniu, a także funkcjonowaniu ich rodzin. Głównym jego celem jest zwiększenie dostępności usług społecznych poprzez utworzenie 30 nowych miejsc świadczenia usług dziennej opieki i aktywizacji osób niesamodzielnych. Projekt, który trwać będzie do 2021 roku, skierowany jest do osób niesamodzielnych powyżej 60 r.ż. (ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i obarczonych chorobami – w tym głównie podejrzeniem depresji, depresją i apatią) oraz ich rodzin, zamieszkujących w Gminie Miasto Zakopane.

Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się w III kwartale 2018 r. od prac projektowych, mających na celu adaptację lokalu gminnego i wyposażenie placówki pod kątem uruchomienia specjalistycznego wsparcia. Adaptacja lokalu zakończy się w II kw. 2019 r. Od 2019 r. rozpocznie się proces rekrutacji potencjalnych uczestników, który prowadzony będzie przez zakopiański MOPS i pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Zakopane. Uczestnicy zakwalifikowani do udziału w projekcie oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z oferowanego im wsparcia od III kwartału 2019 r.

W ramach funkcjonowania placówki, uczestnikom programu zapewnione zostaną usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne oraz aktywizująco-usprawniające, usługi zdrowotne (fizjoterapia) oraz usługi wspomagające dla opiekunów.

Utworzenie placówki i wdrożenie usług pozwoli na aktywizację społeczną seniorów, utrzymanie ich kondycji psychofizycznej na optymalnym poziomie, zagwarantuje fachową opiekę i lepszą jakość spędzanego dotąd czasu. Tym samym ich opiekunowie odciążeni zostaną od codziennego trudu związanego ze sprawowaną opieką, co przywróci im możliwość większej aktywności społecznej i zawodowej.

Projekt dofinansowany został w ramach 9 osi priorytetowej Region Spójny Społecznie - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego – Działanie 9.2.3 Usługi Opiekuńcze.

(RKW)