Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Koncert poetycko-muzyczny Maria Baka-Wilczek – fortepian, Mariusz Olbromski przedstawi własne wiersze, słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz w czwartek, 9 sierpnia 2018, godz. 18:00.
W programie koncertu utwory fortepianowe kompozytorów polskich: Władysława Żeleńskiego, Zygmunta Stojowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego, poezje Mariusz Olbromskiego, między innymi: Z Księgi obłoków, Na brzegu dnia i nocy, W sierpniu…
Maria Baka-Wilczek należy do czołowych polskich pianistek swojego pokolenia. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, obecnej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Ludwika Stefańskiego. Przez cały okres studiów pianistycznych przebywała w bliskim otoczeniu najwybitniejszych polskich pianistów: Haliny Czerny-Stefańskiej, Zbigniewa Drzewieckiego, Henryka Sztompki, ucząc się od nich interpretacji utworów Chopina, Paderewskiego i innych kompozytorów. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u profesorów Pawła Sieriebriakowa i Wiktora Mierżanowa. Od czasu studiów stale koncertuje, dając liczne recitale w całej Polsce, na Ukrainie i w Niemczech. Posiada repertuar pianistyczny obejmujący wszystkie style i epoki. Szczególnie koncentruje się na muzyce narodowej: polskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej. W swojej działalności propaguje muzykę polską, w której oprócz utworów Chopina, Paderewskiego czy Lutosławskiego, wykonuje dzieła mniej znanych twórców, jak: Karola Mikulego, Xawerego Scharwenki, Henryka Melcera czy Zygmunta Stojowskiego. Nagrała płyty: „Miniatury”, „Portret”, „Utwory Fryderyka Chopina”, „Pejzaże polskie w muzyce”. W ostatnich latach współpracuje z poetą Mariuszem Olbromskim, tworząc „Impresje poetycko-muzyczne”. Ponadto zajmuje się aranżacją muzyki filmowej na fortepian.
Mariusz Jerzy Olbromski studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył filologię klasyczną i polską. Poeta, prozaik, eseista, muzealnik, działacz kultury, edytor. Członek warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureat wielu konkursów literackich, mi. in. wielokrotnie Ogólnopolskiego Konkursu „U progu Kresów”. Autor cenionych przez czytelników i krytykę literacką książek; zwany „Poetą pamięci kultury” lub „Poetą Kresów”. Opublikował książki: Dwie podróże, Niepojęte, niewysłowione, W poszukiwaniu zagubionych miejsc, Poemat jednej nocy, Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy, Róża i kamień. Podróże na Kresy, Dwa skrzydła nadziei oraz obszerne opracowanie o charakterze naukowym i dokumentacyjno -albumowym Pomniki pisarzy i poetów polskich na dawnych Kresach Południowych Rzeczypospolitej (trzy edycje). Utwory publikował m. in. w „Arce”, „Frazie”, „Kresach”, paryskim „Recogito”, londyńskiej „Biesiadzie Literackiej”. Autor licznych artykułów i rozpraw naukowych. Od 2015 dyrektor Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
(APM)