Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.98   0   87.67   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.45
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.42   6.73
Józefa Piłsudskiego   4.47   5.66
Tytusa Chałubińskiego   5.9   7.34
Zofii i Witolda Paryskich   6.17   7.94
Kuźnice   -   -
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 20:00
Deszczowo
15° / 8° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Słonecznie
25°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

W sobotę 4 sierpnia odbył się przedostatni koncert w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. W Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach wystąpili Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa. W koncercie pt. „Organy na cztery ręce” zabrzmiała muzyka wielu epok. Uczestnicy usłyszeli organowe wykonania klasyków z repertuaru Mozarta, Beethovena, Juliusza Zarębskiego czy Maurycego Moszkowskiego, a także muzykę ciągle tworzącej włoskiej kompozytorki Carlotty Ferrari.

W kościele, którego fundamenty kładł ponad 140 lat temu pierwszy proboszcz Zakopanego ksiądz Józef Stolarczyk, zjawiły się w pogodny sobotni wieczór tłumy miłośników muzyki organowej. Wśród publiczności obecni byli zarówno Zakopiańczycy, jak i turyści z różnych stron kraju i świata. Potężne, a zarazem piękne brzmienie organów zrobiło na wszystkich słuchaczach ogromne wrażenie. Świadczył o tym gorący aplauz, jaki zgotowała artystom publiczność.

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa zagrali na zabytkowych organach Riegera. Gra dwóch muzyków na jednym instrumencie to niezwykle trudna technika. Wymaga jednoczesnego naciskania kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu klawiszy.

„Granie czterema rękami, to wyzwanie nie tylko dla grających, ale również dla instrumentu i jego systemu powietrznego. Organy to instrument, który oddycha i żyje dzięki sprężonemu powietrzu. Jednak instrumenty romantyczne były budowane tak, by ich system powietrzny był w stanie wytrzymać bardzo wiele. Instrument zakopiański nie ma przed nami żadnych tajemnic.” - powiedział Ireneusz Wyrwa.

Na ostatni festiwalowy koncert zapraszamy, już w najbliższą sobotę 11 sierpnia o godz. 18.00 do Kościoła Świętego Krzyża. Przed publicznością wystąpi zespół wokalny Affabre Concinui. Gorąco polecamy i przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane – Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka-Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.


(PA)