Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.32   0   78.77   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.88
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.24   5.29
Józefa Piłsudskiego   3.83   4.8
Tytusa Chałubińskiego   4.97   6.36
Zofii i Witolda Paryskich   7.22   9.13
Kuźnice   4.42   5.56
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.37   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 14:00
Deszczowo
17° / 9° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Deszczowo
24°
Pon. 11:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Po ponad rocznym remoncie, zakopiańska willa Czerwony Dwór odzyskała swój dawny blask. Uroczyste otwarcie budynku, w którym mieścić się będzie Centrum Kultury Rodzimej, odbyło się podczas pierwszego dnia 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Czerwony Dwór to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w stylu zakopiańskim w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza. Mieszkali w niej i bywali Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Helena Modrzejewska oraz Stefan Żeromski.

Modernizacja willi dofinansowana została w kwocie ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. - Ochrona i opieka nad zabytkami.

W otwarciu Czerwonego Dworu wzięły udział władze Zakopanego z burmistrzem Leszkiem Dorulą na czele, kierownictwo Centrum Kultury RodzimejBeata Majcher i Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz zaproszeni goście, wśród nich podhalańscy twórcy ludowi.

Burmistrz Leszek Dorula oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w modernizację budynku, który od pierwszych dni funkcjonowania stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta. Rozpoczęcie działalności Centrum Kultury Rodzimej zbiegło się z jubileuszem Festiwalu, jak również z Rokiem Twórczości Rodzimej.

Małgorzata Wonuczka-Wnuk zaprezentowała wystawy, które zostały zainaugurowane wraz z otwarciem willi: „Warsztat i kunszt. Lutnictwo i inne pasje rodziny Mardułów”, „50 lat zakopiańskich ciupag” oraz „50 szali na Złote Gody Festiwalu. Chusty z kolekcji Rafaela Romero Cardenasa”.

Ważnym punktem wydarzenia było podpisanie umowy między Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, którą reprezentował J. M. Rektor prof. Nadzw. ks. dr hab. Stanisław Gulak a Gminą Miasta Zakopane. Zgodnie z jej zapisami, nowotarska uczelnia wspierać będzie Zakopane m.in. w zakresie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego Podtatrza, zachowania i promocji podhalańskiej kultury i sztuki oraz prac związanych z tworzeniem Podhalańskiej Biblioteki Cyfrowej oraz promocją tego przedsięwzięcia w regionie.

Uroczystość zakończyła się występem zespołów Atom String Quartet oraz Zakopower, który zapowiadał wieczorny koncert „Na Folkową Nutę”.