Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   50.4   0   15.61   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   19.79
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   14.58   18.63
Józefa Piłsudskiego   11.69   15.14
Tytusa Chałubińskiego   4.44   5.67
Zofii i Witolda Paryskich   13.98   18.58
Kuźnice   2.88   3.64
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   10.46   12.67
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 06.07 02:00
Zachmurzenie
14° / 15° zachmurzenie duże
Nd. 14:00
Deszczowo
20°
Pon. 14:00
Deszczowo
20°
Wt. 14:00
Deszczowo
27°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
28°
Zdjęcie promujące Zakopane

Edukacyjna śMIECIArka na finale Czystych Tatr

Na najmłodszych uczestników Czystych Tatr oraz osoby, które w dniu akcji wybiorą się na tatrzańskie szlaki z Doliny Chochołowskiej, czeka nie lada atrakcja. Partner tegorocznej akcji sprzątania szlaków – REKOPOL – rozstawi przy wejściu swój niezwykły projekt edukacyjny, żółtą śMIECIArkę. W jej wnętrzu zamiast śmieci znajduje się wystawa pokazująca jak wartościowe mogą być nasze codzienne odpady.

Stowarzyszenie Czysta Polska coroczny projekt sprzątania tatrzańskich szlaków skupia wokół hasła #ŚmiecenieToObciach. Śmiecenie to jednak tylko jeden z wielu problemów wokół tematu odpadów. Wśród innych jest nadprodukcja śmieci przed gospodarstwa domowe, ich późniejsza właściwa segregacja oraz recykling. Najbliższe Czyste Tatry wsparte zostaną ogólnopolską kampanią „Działaj z impetem!”. W jej ramach specjalnie zbudowana śmieciarka MIECIA przemierza Polskę, by bawić i uczyć najmłodszych jak przebiegać powinna właściwa segregacja oraz co w wyniku późniejszego przetworzenia odpadów może powstać i spełniać na co dzień zupełnie nową rolę. Miecię odwiedzać będzie można 22 i 23 sierpnia na parkingu przy Dolinie Chochołowskiej w godzinach od 8 do 16.

Prowadząc działania edukacyjne niejednokrotnie spotykamy się z wątpliwościami na temat tego, czy segregacja odpadów ma w ogóle sens i czy ich recykling rzeczywiście ma miejsce. Nie każdy ma okazję do zobaczenia tego procesu na własne oczy. Dzięki Mieci staje się to możliwe – wyjaśnia Anna Kamińska, koordynator projektu „Działaj z imPETem!” z Rekopolu.

We wnętrzu Mieci zaaranżowano wystawę pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i dotknąć tworzywo powstałe w wyniku recyklingu butelek PET. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest zamontowana na górze śmieciarki zjeżdżalnia oraz gry zręcznościowe, sprawdzające wiedzę na temat segregacji odpadów. Na wejściu zawieszona jest zgniatarka – każdy chętny ma możliwość zgniecenia butelki, wyrzucenia jej do żółtego kosza i rozpoczęcia w ten sposób drogi butelki PET, której dalszy etap obserwować może w śmieciarce.

- Rekopol jest naszym partnerem już drugi rok. Daje nam ogromną wartość w postaci wiedzy z zakresu właściwej segregacji, recyklingu i upcyklingu odpadów. Dzięki ich wsparciu nasza akcja przebiega jeszcze sprawniej, a jej wartość edukacyjna znacznie wzrasta. Przy ich współpracy rok temu pobiliśmy rekord Polski na największą lekcję ekologiczną – mówi Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Śmieciarka „Miecia” jest elementem kampanii „Działaj z imPETem!” prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2018 roku z inicjatywy czterech producentów wody i napojów w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestlé Polska S.A. Oddział Nestlé Waters., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Żywiec Zdrój S.A. Partnerem strefy jest m.in. sieć sklepów Biedronka.

Tekst i zdjęcia: Czyste Tatry

(APM)