Czołówka polskiego życia literackiego w Zakopanem - tegoroczni Goście Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego
W tym roku w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, czytelnicy z całego kraju pospacerują szlakami „Zaczytanego Zakopanego”. Hasło przewodnie festiwalu samo w sobie jest już świetną wskazówką, jak spędzać czas w Zakopanem, którego historia jest powiązana nierozerwalnie z dziejami rodzimej literatury. O ile nikt chyba nie zaprzeczy, że lektura świetnie pasuje do górskiego klimatu, tak w życiu każdego czytelnika pojawiają się pytania: „Co czytać?”, „Jak czytać?”, „Kto pisze?”, „Jak pisze?”. Odpowiedzi na te i inne zagadnienia udzielone zostaną w trakcie czwartej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, konkretnie w trakcie rozmów z wybitnymi Gośćmi, czyli pisarzami stanowiącymi czołówkę życia literackiego w Polsce.
Już w tym tygodniu, dnia 9 sierpnia rozpoczyna się największe święto czytelnicze w Górskiej Stolicy Polski. Zakopiański Festiwal Literacki to parodniowe wydarzenie, będące zarówno świetną okazją do uczestnictwa w polskim życiu literackim, jak i swoistym hołdem dla pisarskiej tradycji tego miasta. Tak jak niegdyś na ulicach Zakopanego znane były wiersze Kasprowicza i Tetmajera, czy utwory Witkacego i Makuszyńskiego, dzisiaj ich współcześni odpowiednicy nadal tworzą kanon twórczości powiązanej z miastem. Ta pokoleniowa ciągłość wynika z nieustannej fascynacji górami oraz sąsiadującymi z nimi miejscowościami w nowoczesnych nurtach literackich. Już od czasów romantyzmu podhalańskie horyzonty wpływały na wyobraźnię poetów. Na początku polskiego modernizmu zachwyt ten skoncentrował się na folklorze, z jego ludowym bogactwem i gawędziarskim potencjałem narracyjnym. Prawdziwe apogeum nastąpiło w Dwudziestoleciu, kiedy Zakopane stało się jednym z kluczowych punktów polskiego życia literackiego, sprowadzając dziesiątki wybitnych pisarzy szukających inspiracji wśród górskiej otoczki. Potem Zakopane pojawiało się fragmentarycznie, niekiedy niespodziewanie (jak w „Kosmosie” Gombrowicza), aby wrócić ze zdwojoną siłą w dobie postmodernizmu. Dzisiaj przeszłość rymuje się z teraźniejszością w nowym rozdziale podhalańskich dziejów literackich.
Zakopiański Festiwal Literacki to więc nie tylko książki, ale również cała ich kontekst – tematy, nurty, dyskusje, interpretacje oraz oczywiście ludzie stojący za tekstem. Tych ostatnich, czyli de facto literatów wielkiego kalibru, będzie na Festiwalu wyjątkowo dużo. Gośćmi będą osoby docenione, solidnie zahartowane piórem i inkaustem, czyli chociażby Marek Bieńczyk, laureat prestiżowej Nagrody Literacki Nike za „Książkę Twarzy”, bądź Tomasz Jastrun, słynny poeta. Festiwal odwiedzi Jan Nowicki, znany w świecie literatury równie dobrze, jak w szeroko rozumianym ogródku aktorskim. Zaszczytem będzie obecność Sylwii Chutnik, znanej w całej Polsce antropolożki, działaczki społecznej i powieściopisarki. Górską tematykę przybliży uczestnikom Monika Witkowska, znana dziennikarka i podróżniczka, a tropy biograficzne odkryje z nimi Anna Kamińska, autorka bestsellerowych życiorysów Wandy Rutkiewicz i Simony Kossak. To tylko nieliczne ze szlaków, jakimi podążać będą czytelnicy w drodze na literackie szczyty. Trzy dni festiwalowe, wypełnione po brzegi spotkaniami, warsztatami, i wydarzeniami, wliczając nawet koncert, to będzie prawdziwa przygoda dla każdego entuzjasty słowa pisanego.
Dodatkowo, każda osoba zainteresowana poszerzeniem swojej biblioteki o nowe publikacje, powinna wybrać się „Pod Tatry tylko z książką”, czyli na Targi Książki otwarte w trakcie trwania Festiwalu. Na Kulturalnym Placu Niepodległości kolejny raz otwarte będą stoiska wydawnicze, oferujące książki w atrakcyjnych cenach oraz prawdziwe literackie rarytasy. Nie tylko więc teoria, ale również praktyka czytania to rzecz niezwykle ważna dla Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.
Nie trzeba być urodzonym literaturoznawcą, żeby cieszyć się zakopiańskim świętem książki. Niezależnie, czy słowo pisane to dla nas chleb powszedni, czy swego rodzaju wyzwanie, warto poświęcić mu czas w sposób aktywny, uczestnicząc w Zakopiańskim Festiwalu Literackim. Organizatorzy wydarzenia, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do „Zaczytanego Zakopanego” od 9 do 11 sierpnia.
Więcej informacji, wraz z programem wydarzenia: festiwale.zakopane.pl