Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   34.3   0   6.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   121.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   138.53   159.41
Józefa Piłsudskiego   30.08   38.04
Tytusa Chałubińskiego   21.64   26.76
Kuźnice   0.38   0.48
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 22.01 07:00
Śnieg
0° / -3° słabe opady śniegu
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 04:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

GÓRY - MORZE - MORZE - GÓRY

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza od 5 lutego do Miejskiej Galerii Sztuki na trzecią edycję autorskiego projektu wystawienniczego Lidii Rosińskiej-Podleśny „Góry – Morze – Morze – Góry”, który na stałe wpisał się w harmonogram ważnych wydarzeń galerii.

GÓRY – MORZE – MORZE – GÓRY
Kwak, Mrowca, Radecki, Sasin, Szczypka, Świeszewski, Wójcik

Wystawa czynna od 5 lutego do 18 marca 2022
Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41 www.galeria.zakopane.pl

Kuratorki wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny /Góry/, Grażyna Tomaszewska-Sobko /Morze/

Wernisaż: 4 lutego 2022  (piątek) o godz. 17:00
Ze względu na aktualne obostrzenia związane z wirusem COVID-19, ilość miejsc jest ograniczona. Regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej galerii: http://galeria.zakopane.pl/pl/mgs/10

Prezentacja twórczości artystów zawarta w tytułowej koncepcji Góry-Morze-Morze-Góry, jest twórczą kontynuacją cyklu ekspozycyjnego, u którego podstaw leży centralna kategoria dialektyki,  rozważająca dylemat wspólnoty przeciwieństw. Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem w ramach  kuratorskiego projektu otwartej współpracy z wieloma środowiskami twórczymi w kraju, prezentuje kolejną ekspozycję poświęconą twórczości współczesnych artystów polskich.

Zestawienie twórczości artystów z Wybrzeża i Podhala pozwala na obcowanie ze sztuką tworzoną równolegle, w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym. Postawy twórcze artystów dzieli również biografia, temperament, kod kulturowy i osobisty język ekspresji.

Zapewne w obu środowiskach, chociaż podświadomą rolę, odgrywa również w tej potrzebie ekspresji i kontaktu, poczucie ekstremum, egzystencjalna świadomość istnienia w dosłownej i abstrakcyjnej przestrzeni.

Morze i Góry stają się otwartą perspektywą, punktem odniesienia, źródłem inspiracji. Odrębna specyfika jest tutaj wartością, bowiem nie jest to sztuka tworzona w izolacji. Jej indywidualność jest tym cenniejsza im większa jest w dobie globalnej komunikacji presja unifikujących mechanizmów medialnych, społecznych i politycznych.

Jednakże założona w ekspozycyjnej koncepcji polaryzacja tworzy dogodną płaszczyznę do poszukiwań i negocjacji. Pozwala na odnajdywanie elementów wspólnych dla obu środowisk,  pokrewieństw duchowych i formalnych. Ujawnia się podobny stosunek do materii i przedmiotu. Pozwala nam odkryć w temperamentach poszczególnych artystów podobny dystans do rzeczywistości obiektywnej i wspólną dla wszystkich wrażliwość i konsekwencję w poszukiwaniu własnej drogi twórczej.

Góry-Morze-Morze-Góry to projekt, który łączy i otwiera, który zachęca do otwartego i wrażliwego kontaktu, który w uniwersalnym języku sztuki pozwala na poznanie, dialog i akceptację, który powtarzając za Giordano Bruno, przypomina, że „piękno jest wielorakie”.

 Lidia Rosińska-Podleśny

Wystawa prezentująca dorobek artystów tworzących na przeciwległych krańcach naszej ojczyzny to możliwość twórczej konfrontacji dwóch środowisk artystycznych związanych z górami i morzem, jak mówi nam tytuł wystawy. Ale czymże jest pojęcie twórczej konfrontacji ? To możliwość odkrywania i poznawania swoich odmienności, ale także rozpoznawanie podobieństw. Dzięki temu, że jest to wydarzenie cykliczne, daje możliwość przeprowadzenia pogłębionej analizy tych wzajemnych relacji. Ale wychodząc poza artystyczne parantele, to niewątpliwie, publiczność zwiedzająca tę ekspozycję, zyskuje niezwykle atrakcyjną propozycję wystawienniczą.

Grażyna Tomaszewska-Sobko