Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   73.8   0   4.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   63.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   136.79   170.55
Józefa Piłsudskiego   19.59   25.09
Tytusa Chałubińskiego   0.87   1.09
Zofii i Witolda Paryskich   23.09   33.92
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 26.12 19:00
Zachmurzenie
-2° / -1° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy Anny Buńdy - Doruli i Janusza Tycnera w Czerwonym Dworze


Mimo przedświątecznego czasu tłumy gości pojawiły się na wernisażu wystawy malarstwa na tkaninie Anny Buńdy-Doruli i grafiki oraz malarstwa Janusza Tycnera w jednostce Zakopiańskiego Centrum Kultury - Czerwonym Dworze . Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner to artyści wywodzący się z Suchego koło Zakopanego. Obydwoje wychowani w tradycyjnych rodzinach góralskich zostawiają swój twórczy ślad w przestrzeni, dając wyraz przywiązania do podhalańskiej ziemi. Fakt ten został dostrzeżony przez Kapitułę „Marki Tatrzańskiej”, oboje są bowiem laureatami tego wyróżnienia za rok 2021.

O artystach mówiły dr Małgorzata Wnuk oraz dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel.

Anna Buńda-Dorula od lat zafascynowana jest stosunkowo rzadko uprawianym na Podhalu malarstwem na tkaninie. Pierwsze malowane gorsety pojawiły się na Podhalu w latach dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej powodem ich powstania była sytuacja ekonomiczna. Anna Buńda-Dorula maluje gorsety, kożuchy, serdaczki, chusty i szale, ubrania góralskie, w tym ślubne. Pozostaje wierna tradycyjnym wzorom jednocześnie dając upust własnej wyobraźni i ogromnej wrażliwości na barwę. Różnorodność motywów kwiatowych – począwszy od tradycyjnych róż, dziewięćsiłów, szarotek poprzez skorusy (jarzębiny), niezapominajki, szyszki czy głogi sprawia, że trudno by szukać powtórzonego projektu. Wielką precyzją odznaczają się też wzory „tureckie”.

Janusz Tycner – Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Kenara i grafikę na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzy w różnych technikach. Uprawia , rysunek, grafikę komputerową i malarstwo. Najchętniej zajmuje się ilustracją dla dzieci, projektowaniem graficznym i animacją, ale także malarstwem sztalugowym. Jego rysunki i grafiki stanowią komentarz do współczesnego życia na Podhalu, relacji i zderzenia współczesności z tradycją. Widać w nich także nostalgię za przeszłością. Janusz Tycner jest autorem m.in. Historii sztuki po góralsku, wyjątkowego, pełnego humoru cyklu grafik.

Na wystawie można oglądać jego  prace wykonane w różnych technikach.

W imieniu burmistrza Zakopanego Leszka Doruli artystom gratulowała pani Magdalena Zapotoczna, z gratulacjami przybyła także wójt gminy Poronin Anita Żegleń, nie zabrakło radnych powiatu tatrzańskiego Marii Dudek i Pawła Pary.

Całość uświetniła rodzinna muzyka Andrzeja Chowańca-Rybki.

Zdj. Paweł Murzyn