Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.1   0   68.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   18.98   25.72
Józefa Piłsudskiego   14.24   18.03
Tytusa Chałubińskiego   15.26   19.56
Kuźnice   14.87   18.87
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 02.04 14:00
Deszczowo
7° / 1° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Zachmurzenie
Pt. 14:00
Zachmurzenie
11°
Sob. 14:00
Śnieg
-0°
Nd. 14:00
Śnieg
-6°
Pon. 11:00
Zachmurzenie
-5°
Zdjęcie promujące Zakopane

WERNISAŻ WYSTAWY „ODWAŻNE. ARTYSTKI XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO W PARYŻU I ZAKOPANEM”

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wernisaż wystawy „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”, który odbędzie się 14 grudnia w sobotę o godzinie 18.00 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ulicy Krupówki 10.

Na wystawie przedstawimy perspektywę kobiet i ich artystyczne dążenia. Ich oczami zobaczymy dwa kultowe miasta – jedno o znaczeniu międzynarodowym, drugie uchodzące za mekkę artystyczną odradzającego się państwa polskiego.

Polki wyjeżdżały zdobywać artystyczne szlify w Paryżu, niektóre zostawały już na stałe i to Francja była ich inspiracją. Inne artystki czerpały wenę z rodzimej kultury i zjawiskowej przyrody w sercu Tatr. Ukażemy artystki, które miały odwagę podążać za marzeniami. Opuszczając rodzinne strony odnalazły swoje miejsce czy to w Paryżu, czy też w Zakopanem. Wybierały konkretną przestrzeń, gdzie odnalazły przyjazne im środowisko społeczne. Artystyczna aura tych miast z dużą dozą wolności sprzyjała obecności kobiet w sztuce, która dekady wcześniej była trudniej akceptowana.

Ekspozycja zaprezentuje wspólne motywy, ale również unikatowe cechy w twórczości artystek paryskich
i zakopiańskich. Prace na wystawie zostały podzielone na tematy, które pozwalają nam bliżej poznać specyfikę sztuki artystek dwudziestolecia międzywojennego. Z początku przyjrzymy się miejscu, w którym mogły się realizować, i które na nie wpływało. Następnie podejdźmy bliżej, poznamy ich otoczenie – mężów, dzieci, kochanków, a także przyjaciół, którzy stają się „artystyczną rodziną”. Zobaczymy jak to jest być artystką i matką, tematyka macierzyństwa przewija w prezentowanych na wystawie pracach. Do wnętrza kobiet poprowadzą nas ich wizerunki. Artystki międzywojnia chętnie ukazywały modelki, czy to w życiu codziennym, czy też studiując ich urodę lub charakter. Od przedstawień delikatnych dziewczynek po sensualne i pełne namiętności dojrzałe kobiety. Ważnym aspektem będą prezentowane na wystawie autoportrety, które ukażą, jaki był stosunek samych artystek do własnej osoby.

Kuratorzy: Zofia Radwańska i Artur Winiarski

Współpraca kuratorska: Julita Dembowska

Wystawa powstała we współpracy z Villa la Fleur – Muzeum École de Paris

PATRONAT HONOROWY: Konsula Generalnego Francji w Krakowie | Dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce | Instytutu Polskiego w Paryż | Burmistrza Miasta Zakopane

PATRONAT MEDIALNY: wysokieobcasy.pl

Wystawa została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Paryż-Zakopane. Artystki 20-lecia międzywojennego” z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, w ramach środków pochodzących z Unii Europejskiej NextGenerationEU.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

(AM)