Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   65.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   85.85   107.95
Józefa Piłsudskiego   18.93   25.48
Tytusa Chałubińskiego   3.75   4.88
Zofii i Witolda Paryskich   22.02   33.12
Kuźnice   3.02   4.17
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 07:00
Zachmurzenie
4° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 04:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Podsumowanie sezonu zimowego

Zakończyliśmy nietypowy jak na warunki zakopiańskie Sezon Zimowy przełomu roku 2020/2021. Pomimo trwającej nadal pandemii i związanych z nią obostrzeń udało nam się zrealizować większość z planowanych w tym czasie wydarzeń, zarówno tych kulturalnych, jak i sportowych. Część z nich zaprezentowało się w przestrzeni wirtualnej, inne zmieniły nieco swoją formułę. Komunikacja aktywności organizowanych przez Miasto Zakopane, wzmocniona działaniami wizerunkowymi związanymi z projektami takimi jak #KochamZakopane czy Stacja Zakopane – Twój Bezpieczny Przystanek w Zimowej Podróży, pozwoliła zaprezentować różnorodne walory miasta oraz podtrzymać zainteresowanie mediów Zakopanem.

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury odpowiedzialne za organizację, współorganizację oraz promocję realizowanych projektów, koncentrując się na zaprojektowanych działaniach długofalowych, kontynuowało współpracę z mediami tradycyjnymi (anteny Polskiego Radia, TVP, prasa ogólnopolska i lokalna, portale internetowe) oraz dotychczasowymi partnerami (m.in. Małopolską Organizacją Turystyczną czy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego). Dbałość o ciągłe poszerzanie pól eksploatacji oraz wykorzystywanie możliwości, jakie dają nowe media (m.in. media społecznościowe) pozwoliło nam zbudować silne relacje dotyczące oferty miasta Zakopane. Dzięki nowym środkom, były one nie tylko utrzymywane, ale przede wszystkim poszerzane. W ten sposób cały czas trafiając na nowe narzędzia marketingowe, skutecznie rozwijaliśmy promocję naszego Miasta. W sezonie zimowym pozyskaliśmy oraz podjęliśmy współpracę w zakresie działań promocyjnych z takimi mediami jak: Polskie Radio, TVP 3 Kraków, TVP 3 Katowice, Polska Press, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Tygodnik Podhalański, Semestr, Narty.pl, podhale-sport.pl, sportowepodhale.pl, Góral.info, Małopolskaonline, Podhale24, TV Podhale, Tygodnik TV, Watra.pl.

Gra terenowa „Śladami Świętego Mikołaja”. Najmłodsi razem z rodzicami i dziadkami w terminie od 6 do 23 grudnia 2020r. radowali się wspólnie spędzonym czasem. Stu czterdziestu uczestników, którzy ukończyli grę, otrzymało upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta Zakopane. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty budowy domków z piernika i tworzenia ozdób choinkowych pt. „Idą święta”. Zajęcia można było obejrzeć on-line na stronie internetowej biblioteki. Aby dzieci mogły wziąć udział w warsztatach, zorganizowano wcześniej rysunkowy konkurs facebookowy „Święty Mikołaj w oczach dzieci”. Uczestnicy otrzymali elementy z piernika, z których podczas zajęć własnoręcznie mogli „zbudować” domek. Kolejną wirtualną atrakcją był spektakl „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek. „Dziadek do orzechów” to klasyczna opowieść o magii Świąt Bożego Narodzenia i sile dziecięcej wyobraźni, w ciekawy sposób zinterpretowana i przełożona dla najmłodszych widzów. W mikołajkową akcję włączyła się również Miejska Galeria Sztuki – karty z zadaniami stworzone przez MGS w ramach Zakopiańskich Mikołajek można było pobrać na smartfon, tablet czy komputer, a dostępne były na stronie internetowej Miejskiej Galerii Sztuki. Na adres mailowy MGS trafiły aż 93 wypełnione komplety zadań. Dzieci narysowały wymarzony prezent, zaprojektowały opakowanie mikołajkowego prezentu, rozwiązały rebus oraz poznały tradycyjny strój Św. Mikołaja. Wszyscy uczestnicy odebrali nagrody w formie upominków w MGS.

Jak co roku przed Urzędem Miasta stanęła szopka bożonarodzeniowa stworzona przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Piękne drewniane figury na stałe goszczą w zakopiańskiej szopce od 2015r. To w tym właśnie roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, odbył się plener rzeźbiarski. Autorzy rzeźb zadbali o regionalny charakter, inspirując się strojem i folklorem podhalańskim. Prace powstały pod kierunkiem dwóch nauczycieli Pana Andrzeja Mrowcy i Pana Janusza Jędrzejowskiego, a wykonały je uczennice: Gabriela Błaszyńska, Karolina Brzozowska, Julia Kuźniar, Melania Wróblewska, Zuzanna Dudzińska, Natalia Wirmańska i Mia Wróblewska. Pięknym drewnianym rzeźbom towarzyszą co roku kolędy w wykonaniu Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” z Olczy.

Wystawa „Boże Narodzenie pod Giewontem” przy Oczku Wodnym na Krupówkach. Ekspozycja, opracowana przez pracowników Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór, przybliżyła zwyczaje „Godnych Świąt” na Podhalu.

„Akcja Bombka 2020”, w ramach której Zakopiańscy Artyści wykonali świąteczne ozdoby na choinkę rosnącą przed Urzędem Miasta oraz na choinkę w holu magistratu. Autorami bombek byli: Ewa Fortuna, Czesław Jałowiecki, Małgorzata Kowalczyk, Konsuela Madejska-Turska, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Bogumiła i Andrzej Dańko z synem Antosiem, Bożena Gąsienica Byrcyn, Agnieszka i Mateusz Etynkowscy z dziećmi Anielą i Klimkiem, Maria Gąsienica Gładczan, Anna Liscar, Zofia Majerczyk-Owczarek, Dorota Opitz, Jolanta Pęksa, Maria Sieczka-Gładczan, Marta Walczak-Stasiowska, Florian Walkosz Berda oraz Bożena Mickiewicz.

XII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył…” w czasie którego Artyści: Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”, 9SIYŁ, Rodzina Lassaków „Heliosów”, Hanka Rybka, Anna Gąsienica Byrcyn, Kapela Hanki Wójciak, Zespół im. Klimka Bachledy, Megitza, Zyngry, Martyna Kasprzycka, Vechi Acum, Artyści Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa oraz Harni, swoją piękną grą i śpiewem podczas 13 koncertów wprowadzali świąteczny klimat w zakopiańskich kościołach. Wydarzenie pełni ważną rolę w zabieganej rzeczywistości każdego człowieka. Śpiewanie kolęd i podtrzymywanie tej bożonarodzeniowej atmosfery radości to piękna tradycja. W czasie pandemii wydarzenie nie mogło zgromadzić tak licznej publiczności, jak poprzednie edycje.

Świąteczny koncert pod patronatem pary prezydenckiej „Gwiazdy kolędują w Zakopanem” wyemitowany 24 i 25 grudnia na antenie Programu Pierwszego TVP, niezwykły bożonarodzeniowy koncert zarejestrowany w pięknej scenerii Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W kolędowym repertuarze wystąpili znani i cenieni artyści, wśród nich Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Anna Jurksztowicz, Zakopower, Sebastian Karpiel - Bułecka, Eleni i Stanisław Karpiel Bułecka, Rafał Brzozowski, Roksana Węgiel, Piotr Rubik, Sławomir Uniatowski, Alicja Tracz, Lena Marzec, Nikola Fiedor, Agata Serwin, Gabrysia Katzer, Małe TGD oraz TGD. W trakcie koncertu realizowany był cel charytatywny, dzięki któremu wsparta została akcja „Pomoc Seniorom” prowadzona przez CARITAS POLSKA. Na wydarzenie mogliśmy zaprosić dzięki porozumieniu Burmistrza Miasta Zakopane, Telewizji Polskiej SA i księdza kustosza Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej.

„Czar walca i magia tanga – góralską nutą okraszone” – koncert sylwestrowy w wykonaniu Tatrzańskiego Kwintetu Klimatycznego w składzie: Błażej Michna (altówka I), Joanna Dyjak (altówka II), Edyta Butor (altówka III), Katarzyna Bryniczka (wiolonczela), Jarosław Wdowik (kontrabas), jako solista wystąpił Maciej Kiełpiński – fortepian. Koncert odbył się w pięknych wnętrzach Czerwonego Dworu, w nieco odmiennym charakterze od dotychczasowych wieczorów, a był możliwy do obejrzenia na zakopiańskiej stronie internetowej.

X Światowy Dzień Śniegu zorganizowany pod hasłem „Bawmy się razem mimo wszystko”. Wielkim powodzeniem cieszył się tor przeszkód, który można było pokonać biegiem lub na nartach, a także górka śnieżna, przy której o zasadach bezpieczeństwa przypominali dzieciom zakopiańscy policjanci.

Konkurs plastyczny „Mój wymarzony Dzień Śniegu”, podczas którego zaprosiliśmy do rozpoczęcia przygody z zimowym rysunkiem oraz do zaprezentowania własnej twórczości. Napłynęło 113 prac, z których 38 zostało nagrodzonych i wyróżnionych. Drugi konkurs na projekt graficzny koszulki „T-shirt” związany z FIS World Snow Day – 10. Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem został wydłużony. Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia 2021r. Zapraszamy wszystkich, chętnych. Regulamin można znaleźć na stronie: https://bip.zakopane.eu/zarzadzenie-nr-4-2021

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego prezentowała wystawę „Litera – Idea i Forma” w nawiązaniu do 87. rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich. Dzięki temu unikatowemu projektowi wystawienniczemu MGS zaprezentowała fragment historii Zakopanego, które z małego uzdrowiska pod Giewontem w roku 1933 zostało wpisane do pocztu polskich miast. Ekspozycja była wyjątkową sposobnością, aby historię Zakopanego na przestrzeni lat opowiedzieć w nowy niekonwencjonalny i metaforyczny sposób – poprzez literę. Piękną literę, która niesie w sobie ideę i formę, symbol i treść. Zespolenie wątku estetycznego i historycznego stworzyło niecodzienną okazję, aby opowiedzieć żywą historię miasta utrwaloną życiorysami zwykłych mieszkańców, ich zatrzymanymi w czasie osobistymi historiami, często intymnymi lub dramatycznymi, kroniką wydarzeń potocznych, które dzieją się w cieniu wielkiej Historii. Wystawa trwała od 18 października 2020 roku do 12 marca 2021 roku. W związku z rozporządzeniami dotyczącymi ograniczeń wprowadzanych w trakcie trwania pandemii, ekspozycja dla zwiedzających dostępna była od 2 lutego 2021 roku do końca jej trwania, czyli 29 dni. Przez cały czas wystawa dostępna była online, na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego. W internecie systematycznie publikowane były kolejne eksponaty. Każdy miał okazję zapoznać się z całością ekspozycji nie wychodząc z domu. Prowadzone przez MGS działania wirtualne spotkały się z dużym zainteresowaniem, co potwierdza internetowa frekwencja. Stronę galerii, Facebooka oraz Instagrama w trakcie prezentacji wystawy odwiedziło 197 408 osób. Po otwarciu galerii dla zwiedzających prowadzone były oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z właścicielami użyczonych eksponatów. Wystawa prezentowała prace Ewy Dyakowskiej-Berbeki ze zbiorów i archiwum rodzinnego, Urzędu Miasta Zakopane, Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem oraz eksponaty i archiwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskiego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Zakopanem, Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” – dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz licznych kolekcji prywatnych, w tym: archiwum rodzinnego Antoniny Gąsienicy Giewont i Macieja Gąsienicy, Anny Waloch, Marii Mateji-Torbiarz, Zofii Ziach, Bożeny Gąsienicy, Marka Sochy i Kamili Słobodzińskiej.

Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór zaprosiło na dwie wystawy: „Czerwony Dwór i Jego Mieszkańcy” (wystawa plenerowa w ogrodzie Czerwonego Dworu) oraz „Świat kolorów Zenona Remiego”. Na wystawie zobaczyliśmy liczne akwarele utrwalające piękno architektury rodzimej. Spora część prezentowanych prac to owoce licznych podróży do najdalszych zakątków świata, projekty kartek świątecznych czy barwne ilustracje książek dla dzieci. Wystawy dostępne były „on–line”, natomiast od 1 lutego można było bezpośrednio obcować z sztuką.

Dudaski Tłusty Czwartek to coroczne spotkanie z dudziarzami i miłośnikami tego instrumentu z całego świata. W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne zaprosiliśmy Państwa na wspomnienia tych radosnych posiadów przy muzyce i śpiewie, których nigdy na Ostatkach nie brakowało. Spotkaliśmy się razem on–line na stronie www.zakopane.pl oraz w programie „Pod Tatrami”.

Dobiegła końca instagramowa akcja #KOCHAMZAKOPANE, w której użytkownicy w swoich postach i relacjach podzielili się wrażeniami związanymi z Zakopanem. Dziękujemy mieszkańcom i turystom za liczny udział i za miłość do miasta. Relacje z #kochamzakopane pokazały raz jeszcze, jak piękna jest zimowa sceneria miasta pod Giewontem oraz jak bardzo turyści kochają i lubią wracać do Zakopanego. Miejsca, urocze zakątki wtopione w górskie sielskie krajobrazy, miejskie atrakcje i przytulne przestrzenie, prezentowali w udostępnionych przez siebie postach Instagramowicze. Pokazując, że to właśnie w Zakopanem o każdej porze roku każdy znajdzie coś dla siebie, prezentując odwiedzane miejsca, które lubią i cenią - wskazywali je jako warte zobaczenia i poznania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Podczas trwania akcji zebraliśmy ponad 500 relacji, w których oznaczono oficjalny profil zakopane_official z hashtagiem #kochamzakopane. Wszystkie relacje użytkowników nadal dostępne są w zakładce wyróżnione na naszym oficjalnym profilu. Najaktywniejszych dziesięciu Instagramowiczów, którzy wspierali nas podczas trwania akcji, obdarowaliśmy oryginalnymi upominkami, które przypominać im będą urocze chwile spędzone w naszym mieście.

I w tym roku nie zabrakło pozytywnych emocji na odbywającym się już po raz siódmy 12h Slalom Maratonie, który w swojej idei łączy sport z działalnością charytatywną. To wszystko udało się osiągnąć dzięki współpracy i udzielonemu wsparciu, jakiego od samego początku Miasto Zakopane udziela Fundacji Integracji przez Sport Handicap Zakopane. Te niezwykłe zawody, w których biorą udział najlepsi polscy narciarze alpejscy, już po raz czwarty swoim patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda - Honorowy Kapitan drużyny. Niestety, ze względu na wprowadzone obostrzenia sanitarne, związane z pandemią, tegoroczny maraton został skrócony do 6 godzin. Formuła imprezy się jednak nie zmieniła, za każdy przejechany kilometr sponsorzy przekazali Fundacji Handicap środki finansowe, które zostaną przeznaczone na organizację zajęć i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży - podopiecznych Fundacji. Ponadto każdy miał szansę wesprzeć Fundację i wziąć udział w Mini Slalom Maratonie. Był on rozgrywany równolegle do slalomu głównego. W slalomie głównym zawodnicy przejechali w tym roku 349 km, natomiast w slalomie Open 335 km.

W ramach ferii zimowych Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem przygotowała, jak co roku, kilka atrakcji dla dzieci i młodzieży. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną wszystkie aktywności odbyły się on-line. Pierwszą z nich były warsztaty literacko-plastyczne „Jak żyły dinozaury?”, podczas których dzieci przeniosły się do świata prehistorycznych stworów, a następnie poznały łatwy sposób wykonania tekturowego stegozaura. Na kolejnych zajęciach dzieci dowiedziały się jak pomóc ptaszkom w trakcie zimy, które z nich odlatują do ciepłych krajów i dlaczego oraz w jakich domkach mieszkają. Po zajęciach każdy uczestnik, który wykonał papierowego ptaszka zaprezentowanego podczas filmu, otrzymał ekologiczny karmnik do własnoręcznego złożenia. Tematem ostatnich warsztatów feryjnych był Dzień Babci i Dziadka. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu książki pt. "Niezłe Ziółko", opowiadającej o przygodach małego chłopca Eryka i jego przyjaźni z Babcią Malutką, która nauczyła go wiary w siebie i szacunku do innych. Dowiedziały się również jak w prosty sposób przygotować trójwymiarową laurkę lub portret Babci i Dziadka. Na całym świecie 17 lutego obchodzony jest Dzień Kota. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała z tej okazji warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, których tematem był „Koci świat”. W trakcie zajęć dzieci poznały przygody niezwykłych kocich przyjaciół z książki „Opowieści o kotach, które rządziły światem. 30 kocich bohaterów, którzy dokonali niezwykłych rzeczy” autorstwa Kimberlie Hamilton. Nauczyły się także, jak wykonać figurkę kota z masy solnej.

STACJA ZAKOPANE – twój bezpieczny przystanek w zimowej podróży. W Zakopanem bez zmian. Bezpiecznie i inspirująco. Dzięki poluzowaniu obostrzeń w miesiącu lutym Zakopane ponownie miało możliwość podzielenia się z turystami swą niezwykłą o tej porze roku aurą, i stało się – zgodnie z hasłem kampanii promocyjnej - bezpiecznym przystankiem w zimowej podróży. Przeglądając komentarze i opinie w mediach społecznościowych nie trudno natknąć się na klimatyczne zdjęcia Zakopanego, bajkowe zimowe ujęcia, robione mniej lub bardziej wprawną ręką fotografów amatorów. W komentarzach przeważa sentyment do miasta pod Giewontem, a wśród głosów przebija wyraźny ton tęsknoty za zimą w Zakopanem. Nastrojowe zdjęcia pokrytych białym puchem śniegu Krupówek, zabytkowych willi ubranych w pobłyskujące w słońcu lodowe sople, cieszą nie mniej niż spektakularne widoki gór. Miasto Zakopane ma bowiem niezwykłą aurę, która przyciąga od lat turystów z kraju i zagranicy. Nawet przy wprowadzeniu tak wielu uciążliwych, acz w obecnej sytuacji koniecznych obostrzeń, miasto miało do zaoferowania bardzo wiele w odchodzącym sezonie zimowym: otwartą przestrzeń i mnogość pięknych widokowo, zachęcająco usytuowanych tras biegowych, szlaki skiturowe, górki saneczkowe oraz ponownie otwarte stoki narciarskie, a spragnionych kulturalnych przeżyć zaprosiło do otwartych ponownie muzeów i galerii.

Dziękujemy za Państwa obecność - tę bliską oraz tę „on–line”, za udział w wydarzeniach, za radość i emocje, które Wam towarzyszyły i za to że jesteście z nami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy się razem w pięknych przestrzeniach naszego miasta.

Źródło: Wydział Kultury, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna

(AKS/WKFKS)