TU rodziła się Solidarność
Na Placu Niepodległości w Zakopanem stanęła plenerowa wystawa „TU rodziła się Solidarność”. Jest to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Zakopane oraz Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Ukazuje ona masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.
Wielki ruch społeczny rodził się wówczas nie tylko w Gdańsku, na wybrzeżu czy w wielkim kombinacie metalurgicznym Nowej Huty, lecz także w mniejszych miastach i zakładach pracy. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Prezentuje więc ciekawą małopolską i zakopiańską kartę historii Solidarności.
Wiadomości o tym, co działo się na Wybrzeżu szybko dotarły pod Tatry, głównie dzięki turystom i zachodnim stacjom radiowym. Już we wrześniu 1980 roku powstało w mieście kilka komisji założycielskich nowego Związku. Przełomem było jednak utworzenie organizacji zakładowych NSZZ Solidarność w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych "Cepelia" i Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców "Społem". Zwłaszcza ta ostatnia, dysponując siecią placówek i odpowiednim zapleczem determinowała rozwój Związku w całej okolicy.
Wystawę zainaugurował briefing prasowy z udziałem przedstawicieli władz miasta, powiatu oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu Burmistrza Miasta Zakopane zebranych dziennikarzy przywitał Sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło. O wystawie oraz prezentowanych na niej zakopiańskich wątkach opowiadali dr hab. Filip Musiał - dyrektor IPN oddział w Krakowie oraz starosta tatrzański Piotr Bąk. Wszyscy podkreślali, jak ważne jest przekazywanie świadectwa o tamtych czasach kolejnym pokoleniom. Wyjątkowe było więc spotkanie z zasłużonymi zakopiańczykami, którzy tworzyli podwaliny Solidarności w naszym mieście: Janiną Gościej, Władysławą Obrochtą, Krzysztofem Wojteckim, Andrzejem Hoły, a także kierownikiem biura Oddziału NSSZ Solidarność w Zakopanem Krzysztofem Lichotą. Wspominano też mającego wielkie zasługi w tworzeniu zakopiańskiej Solidarności Ś.P. Jerzego Zacharkę, który zmarł zaledwie kilka dni temu. Na otwarciu wystawy obecny był jego syn Michał Zacharko.
IPN prezentuje wystawę równocześnie w 17 miejscowościach kraju. W Zakopanem potrwa ona do 7 maja. Gorąco zapraszamy w tym czasie do odwiedzenia Placu Niepodległości i zapoznania się z ciekawą lekcją historii.
Wystawa przedłużona do 15 maja.
(AKS/WKFKS)