Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   20.8   0   31.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   30.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   26.27   38.82
Józefa Piłsudskiego   11.74   15.25
Tytusa Chałubińskiego   10.06   12.82
Kuźnice   10.78   13.72
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 05.04 05:00
Deszczowo
3° / -6° słabe opady deszczu
Nd. 14:00
Śnieg
-5°
Pon. 14:00
Śnieg
-4°
Wt. 14:00
Śnieg
Śr. 14:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Rozpoczęcie 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej


Koncertem pieśni Wacława Geigera – zainaugurowaliśmy pierwszy muzyczny weekend Międzynarodowego Festiwalu  Muzyki Organowej i Kameralnej.                                                         

W ostatni weekend lipca zaprosiliśmy na pierwsze dwa koncerty odbywające się w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Wacława Geigera, który w niezwykły sposób wypełnia zakopiańską przestrzeń kulturalną, każdego lata już od dwudziestu trzech lat.

Inauguracja Festiwalu odbyła się w sobotnie popołudnie w pięknych, drewnianych przestrzeniach Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Zebranych gości powitała w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane Joanna Staszak – Naczelnik Wydziału Kultury, inaugurując w ten sposób wydarzenie. Recital pieśni patrona Festiwalu, stał się kanwą do spotkania pełnego muzyki ale też wspomnień o człowieku ciepłym, serdecznym ale też pełnym pasji jakim był Wacław Geiger (1907-1988). Profesora wspominali jego uczniowie Jan Weiss i Grażyna Syrzistie. Mieliśmy okazję posłuchać poezji, obejrzeć fotografie i zanurzyć się w życiu tego wspaniałego człowieka, tak mocno związanego z naszym miastem. Dawid Biwo (bas) z towarzyszeniem Ireneusza Boczka (fortepian), po raz pierwszy zaprezentowali licznie zebranej publiczności repertuar złożony z utworów kompozytora do słów Leopolda Staffa, Adama Ansyka, Marii Konopnickiej czy Tadeusza Staicha, a spotkanie zamknęła „Quasi soantina funerale” ze słowami Jana Weissa.


W niedzielny wieczór zaprosiliśmy do Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach, na recital organowy Mateusza Rzewuskiego, któremu towarzyszył śpiew sopranistki Angeliki Rzewuskiej. Artyści zaprezentowali różne style muzyczne. Na sam początek zabrzmiały fragmenty z pięknego „Exsultate jubilate” Wolfganga Amadeusza Mozarta i z „Małej mszy uroczystej” Gioacchina Rossiniego oraz arcydzieło barokowe Johanna Sebastiana Bacha - „Passacaglię” C – moll. W kolejnych utworach przeszliśmy przez muzykę romantyczną: hymn „Salve Regina” Gioacchina Rossiniego i dwa utwory Feliksa Mendelssoh – Bartholdy’ego - arię z oratorium „Paulusa” oraz jedną z sonat organowych – Sonatę piąta D – dur, by w ostatniej części wysłuchać arii na sopran i organy „Ave Maria” oraz części z symfonii organowej Feliksa Nowowiejskiego. Na sam finał i piękne zakończenie koncertu wybrzmiało końcowe „Alleluja” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Przed nami jeszcze kolejne koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera. Zapraszamy już za dwa tygodnie 9 i 10 sierpnia, ponownie do Sanktuarium Najświętszej Rodziny na ucztę koncertową z muzyką francuską oraz hiszpańską.