Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6   0   56.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   9.44   11.79
Józefa Piłsudskiego   4.11   5.3
Tytusa Chałubińskiego   7.82   9.9
Zofii i Witolda Paryskich   8.72   12.4
Kuźnice   2.59   3.33
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 04:00
Zachmurzenie
-6° / -6° zachmurzenie duże
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Śnieg
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Znamy Zimowe Gwiazdy Travelist 2024. Wśród górskich miejscowości króluje Zakopane

Miejscowość w górach, miejscowość nad morzem, najlepszy ośrodek narciarski i najlepsza atrakcja sezonu – znamy zwycięzców Zimowych Gwiazd Travelist 2024! Ranking, za którym stoją eksperci Magazynu Travelist.pl, przyciągnął tysiące internautów, którzy poprzez głosowanie wyróżnili miejsca i atrakcje idealne na zimową przygodę. Które z nich skradły serca Polaków?


Wśród górskich miejscowości króluje Zakopane

Choć walka o pierwsze miejsce trwała do samego końca, to ostatecznie król zimy mógł być tylko jeden. Na pierwszym stopniu podium wśród miejscowości górskich znalazło się Zakopane. Teraz to już nie tylko zimowa stolica Polski, ale i prawdziwa gwiazda. Zakopane co roku przyciąga rzesze turystów spragnionych „prawdziwej” zimy. Prawdziwej, czyli pełnej białego puchu, smakującej oscypkiem i kwaśnicą, w otoczeniu śnieżnych szczytów i przy akompaniamencie góralskiej muzyki. Dodatkowo na popularność tego podhalańskiego miasteczka wpływają położone w okolicy ośrodki narciarskie (co ciekawe żaden z nich nie znalazł się na podium rankingu), zawody w skokach narciarskich czy słynna impreza sylwestrowa.

Wyższość Zakopanego musiały uznać dwie dolnośląskie miejscowości – Karpacz i Szklarska Poręba. Te znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu podium. Co sprawia, że Polacy pokochali ten region naszego kraju? Tutejszym miasteczkom nie można odmówić klimatu oraz uroku. O to z pewnością dba Liczyrzepa, czyli legendarny Duch Gór. Cechuje je również nieco większa kameralność. Dużym atutem jest bliskość Czech i doskonała infrastruktura w ośrodkach narciarskich. I wisienka na torcie – Karkonosze. Równie magiczne jak Tatry, chociaż nieco bardziej dostępne dla przeciętnego turysty. Aczkolwiek wybierając się na szlak, nie należy ich z pewnością lekceważyć.

Nad morzem najpopularniejszy Kołobrzeg

Kołobrzeg – miasto z drugą najpiękniejszą plażą w Rankingu Polskich Plaż 2023 – w plebiscycie Zimowych Gwiazd Travelist 2024 nie ma konkurencji i plasuje się na najwyższym stopniu podium. Co przesądziło o sukcesie? Z pewnością brak miejsca na nudę! Kurort czaruje swoją wyjątkową Starówką i uroczym Nadmorskim Parkiem Zdrojowym. Do tego Latarnia Morska, Skansen Morski i ciekawe muzea, takie jak chociażby Muzeum Oręża Polskiego i Muzeum 6D Maszoperia.

Na podium znalazły się również Gdańsk i Hel, czyli zdobywcy kolejno drugiego i trzeciego miejsca. Hel, jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata według serwisu The World Geography, przyciąga swoją dzikością i tajemniczością. Z kolei ⅓ Trójmiasta, dzięki licznym kultowym spotom, jest atrakcyjnym miejscem na urlop o każdej porze roku. Droga Królewska, Fontanna Neptuna, Park Oliwski, Westerplatte, Szlak Lwa Heweliona – lista miejsc, które warto tutaj zobaczyć, jest naprawdę długa.

Szczyrk budzi największe emocje wśród narciarzy

To Szczyrk Mountain Resort – według internautów – jest numerem 1. w kategorii “ośrodki narciarskie w Polsce”. Łącznie aż 23 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, odpowiednio wyprofilowanych i poszerzonych, w tym aż 5 km oświetlonych nartostrad, czynią ze Szczyrku największe tego typu miejsce w polskich Beskidach. Po stokach rozciągniętych na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m turystów rozwozi 10-osobowa kolej gondolowa i trzy 6-osobowe koleje kanapowe.

Na drugim stopniu podium znalazł się leżący u stóp „królowej Karkonoszy” – Śnieżki (1603 m n.p.m.) – Karpacz Ski Arena (Kopa), będący jednym z najstarszych miejsc do uprawiania sportów zimowych po polskiej stronie Sudetów. Trzecie miejsce należy natomiast ex aequo do Jaworzyny Krynickiej (14 kilometrów i 12 torów, w tym 4 trasy z homologacją FIS oraz trasa slalomowa z pomiarem czasu) oraz stacji Czarna Góra Resort w sudeckim Masywie Śnieżnika – tej samej, która otrzymała prestiżowy tytuł Poland's Best Ski Resort 2023.

Termy Chochołowskie najlepszą zimową atrakcją

Regeneracja i relaks. Tego Polacy szukają w trakcie zimowych miesięcy. I to zapewniają Termy Chochołowskie, które zostały tegoroczną Zimową Gwiazdą Travelist w kategorii “atrakcja sezonu”. Największy kompleks basenów termalnych na Podhalu to blisko 30 zbiorników, jacuzzi oraz strefa lecznicza z wodą solankową oraz siarczkową.

Srebrny medal w tej kategorii wywalczyło otwarte w 2022 roku łódzkie Orientarium – atrakcja zlokalizowana w tamtejszym zoo i prezentująca w nowoczesny sposób faunę oraz florę Azji. Aktualnie to największy tego typu obiekt w Polsce – wyliczono, że jego powierzchnia równa się tej odpowiadającej 10 boiskom piłkarskim. Na najniższym stopniu podium znalazł się Park Wodny Suntago, czyli obietnica tropikalnego raju w środku zimy. Ulokowany w położonej 60 kilometrów od Warszawy Wręczy jest największym zadaszonym aquaparkiem w Europie.

Zakopane, Kołobrzeg, Szczyrk Mountain Resort i Termy Chochołowskie – to te miejsca zajęły pierwsze miejsca w plebiscycie naZimowe Gwiazdy Travelist 2024. Pełna klasyfikacja znajduje się na stronie https://magazyn.travelist.pl/zimowe-gwiazdy-travelist-2024-lista-zwyciezcow/

(APM)