Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   15.2   0   28.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   24.43   34.1
Józefa Piłsudskiego   3.8   4.98
Tytusa Chałubińskiego   2.44   3.11
Kuźnice   3.03   3.73
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 28.04 05:00
Zachmurzenie
-0° / 6° pochmurnie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
16°
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Zdjęcie promujące Zakopane

Taniec góralski Burzca w nowej lokalizacji

Rzeźba Henryka Burzca Taniec góralski została poddana renowacji i przeniesiona spod domu artysty na rondo Armii Krajowej przy dworcu kolejowym w Zakopanem.

Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim, zmarł 31 października 2005 w Zakopanem i został pochowany na nowym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej i trzyletniej rzemieślniczej szkoły stolarskiej rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Od roku 1954 przez dwa lata jako nauczyciel prowadził zajęcia z rzeźby w zakopiańskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Zamieszkał w przedwojennej pracowni malarza Teodora Axentowicza, przy ulicy Piaseckiego. W Zakopanem prace artysty możemy oglądać przed jego domem na ul. Piaseckiego czy przed urzędem miasta, gdzie znajdują się słynne Orbity i na ścianie budynku urzędu - płaskorzeźba Pegaz.


(APM)