Spektakl w reżyserii Andrzeja Dziuka, ze wspaniałą scenografią Rafała Zawistowskiego robi niezwykłe wrażenie i stawia przed widzem trudne, metafizyczne pytania. Główny nacisk został tu położony na pytania, które zadaje sobie Karmazyniello – Hamlet – ,,kim jestem?”, ,,dlaczego jestem?”.
W zakopiańskiej inscenizacji postać głównego bohatera grana jest przez dwóch aktorów – Piotra Łakomika (młody Karmazyniello) oraz Krzysztofa Łakomika (stary Karmazyniello). Dodatkowym niuansem jest tutaj fakt, że wymienieni aktorzy to w rzeczywistości syn i ojciec. Dzięki takiemu zabiegowi reżyserowi udało się podkreślić pewną dychotomię głównego bohatera – młodszy jest bardziej porywczy, emocjonalny, z kolei starszy – bardziej refleksyjny. Pokazana została tu skomplikowana osobowość głównego bohatera – jego dwoistość i rozbicie. W starszym Karmazyniellu dostrzec możemy głęboki smutek, gdy patrzy na siebie młodszego, miotającego się, nierozumiejącego. Młody bohater zadając pytania ma nadzieję na znalezienie odpowiedzi, ale czas mija i widzimy starszego Karmazyniella, który nadal wobec tych wszystkich pytań jest bezradny.
Główny bohater nieustannie poddawany jest presji przez pozostałe postaci – ma to swoje odzwierciedlenie w scenografii i miejscach jakie poszczególne osoby dramatu w niej zajmują. Po prawej stronie sceny umiejscowiony został teren Matki i biologicznego ojca, bakteriologa Mikuliniego. Po przeciwnej – świat króla Aparura, Ludwika Parvisa i jego siostry Mirabelli oraz Jacka Riversa. Pomiędzy nimi pojawił się sześcian – model wszechświata – jest to świat Karmazyniella, miotającego się między jedną stroną, a drugą. W kolejnym akcie sześcian ten okaże się również swego rodzaju klepsydrą, odmierzającą czas, a także pustynią, na której będzie miała miejsce ważna scena, w której główny bohater doświadcza uczucia metafizycznego, mistycznego.
Miejsce: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Chramcówki 15, Zakopane, Polska
Godzina rozpoczęcia: 19:15
Godzina zakończenia: 21:30
Dla dzieci: Nie
Wydarzenie biletowane: Tak
Organizator: Teatr im. St. I. Witkiewicza
Strona www: www.witkacy.pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze
E-mail: sekretariat@witkacy.pl
Telefon: 600 00 15 14