Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.9   0   69.8   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   1.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   0.7   0.83
Józefa Piłsudskiego   1.77   2.15
Tytusa Chałubińskiego   1.12   1.39
Kuźnice   1.29   1.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 19.04 14:00
Zachmurzenie
15° / 6° pochmurnie
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
15°
Wt. 14:00
Deszczowo
14°
Śr. 14:00
Deszczowo
14°
Czw. 11:00
Deszczowo
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

We wtorek 29 maja po raz ósmy został rozegrany miejski finał konkursu „Zakopane i Tatry”. Celami konkursu są m.in. poznanie środowiska przyrodniczego Tatr i okolicy oraz poszerzenie wiedzy o historii miasta i legendarnych postaciach Zakopanego przez uczniów szkół zakopiańskich.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem, a wspierają naszą szkołę: Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie. Zaś patronat pełni Burmistrz Miasta Zakopane.

Zanim doszło do finału w szkołach Zakopanego odbyły się szkolne eliminacje, w których startowało ponad stu uczniów, a najlepsi awansowali do etapu miejskiego.

Tegoroczny finał rozpoczęliśmy w Willi Oksza – filii Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Przez dłuższą chwilę oddaliśmy się urokowi tego miejsca i bardzo profesjonalnemu oprowadzeniu przez Panią Teresę wśród wystaw znanych polskich artystów: Rafała Malczewskiego, Witkacego, Wojciecha Brzegi i innych.

Następnie uczestnicy konkursu przeszli z opiekunami do Urzędu Miasta Zakopane, gdzie powitała finalistów Pani Ewa Mikołajczyk z Wydziału Oświaty.

Tam w sali  obrad Rady Miasta Zakopane finaliści pisali test, w którym mogli zdobyć maksymalnie 25 punktów. Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu przyrody Tatr i Kotliny Zakopiańskiej, historii Zakopanego i wiedzy o Zakopanem dzisiaj. Ważnym tematem w tym roku była Rzeczpospolita Zakopiańska, która powstała jeszcze przed 11 listopada 1918 roku.

Po napisaniu testu uczniowie z opiekunami przeszli do Szkoły Podstawowej nr 5. Wszystkich oficjalnie powitał dyrektor Piotr Kopeć, który zaprosił uczniów i opiekunów na poczęstunek oraz do udziału w drugiej części finału. Tam również nastąpiło sprawdzenie prac pisemnych.

Należy podkreślić wysoki poziom wszystkich finalistów ze szkół: SP1, SP2, SP3, SP5 i SP9, bowiem każdy uczeń w części pisemnej uzyskał ponad połowę punktów, a najlepsi po 20,5 pkt. W części ustnej poziom również był wysoki, a kilku uczniów uzyskało maksymalna notę 5 pkt. w czasie odpowiedzi.

Uczniowie mieli zróżnicowane zadania. Musieli wykazać się znajomością Tatr w obrębie Zakopanego, rozpoznać legendarne postacie z historii miasta, ale również umieć wymienić atrakcje turystyczne dla gości.

Odpowiedzi oceniała komisja: Pan Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego – przewodniczący oraz opiekunowie uczniów: Pani Monika Dubiel, Pani Bożena Furtak, Pan Łukasz Pac, Pani Elżbieta Stoch i Pani Halina Wawrzuta.

Ostatecznie po emocjonującej końcówce czołowe miejsca w konkursie zajęli: I - Roman Tatar (SP3), II - Weronika Chyc-Myrmuła (SP2) i III - Piotr Całka (SP5).

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Tatrzański Park Narodowy i Dyrektora Szkoły.

Dziękujemy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu i Muzeum Tatrzańskiemu za wsparcie, a uczniom i nauczycielom gratulujemy bardzo dobrego przygotowania.

Zapraszamy za rok do udziału w kolejnym konkursie.

Tekst i zdjęcia: SP5

(APM)