Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   81.3   0   3.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   50.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   108.22   122.17
Józefa Piłsudskiego   15.57   18.04
Tytusa Chałubińskiego   0.62   0.65
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 19.01 22:00
Słonecznie
2° / 2° bezchmurnie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

Dziś przypada 82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Ten dzień został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W pierwszym transporcie, który jechał do KL Auschwitz, zesłano 45 więźniów z Podhala - w tym 23 więźniów z Katowni Podhala Palace, wśród tych osób był m. in. Bronisław Czech.

Obchody rocznicy otworzyła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, która podziękowała zgromadzonym za chęć oddania hołdu ofiarom, a także zaznaczyła, że Muzeum Palace, filia Muzeum Tatrzańskiego, jest tworzona po to, byśmy pamiętali o ofiarach II wojny światowej.

Następnie głos zabrał Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Władysław Filar, który zaznaczył, że historia zatacza koło, przywołał także słowa Jana Pawła II „Nigdy więcej wojny”.

Po wystąpieniu Wicestarosty, zabrał głos Wiceburmistrz Tomasz Filar, który odniósł się do niedalekiej historii i zaznaczył, jak ważny był zakup budynku Palace od prywatnego właściciela oraz darowanie nieruchomości Muzeum Tatrzańskiemu, gdyż - jak podkreślił - „Tworzy się nowa historia muzeum Palace”.

Następnie Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane - Lucyna Galica Jurecka, powitała rodziny osób, które przeszły przez pierwszy transport do KL Auschwitz, Księdza Dziekana Bogusława Filipiaka, przedstawicieli Związku Podhalan, dyrekcję Muzeum Tatrzańskiego oraz media.

Na końcu zabrał głos Radny Miasta Zakopane Tymoteusz Mróz, którego pradziadek został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, w wystąpieniu zaznaczył, jak ważna dla młodych pokoleń jest ta historia.

Po wstępnych przemowach, wspólnie pomodlono się za pamięć ofiar, a przed tablicami upamiętniającymi miejsce kaźni złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na uroczystości zjawili się także Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, radni, przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace – Katownia Podhala oraz stowarzyszeń.



(HB)