Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.4   0   59.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.12   3.85
Józefa Piłsudskiego   2.5   3.05
Tytusa Chałubińskiego   3.03   3.93
Zofii i Witolda Paryskich   2.85   3.63
Kuźnice   3.57   4.39
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 20.11 10:00
Śnieg
3° / -5° opady śniegu
Czw. 13:00
Śnieg
-3°
Pt. 13:00
Śnieg
-4°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Śnieg
-2°
Pon. 07:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert Słobożańskiej Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa na Dzień Ojca


W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozbrzmiewały dzisiaj najbardziej znane utwory muzyki klasycznej, które z okazji Dnia Ojca wykonała Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa. 

Dla zgromadzonej w muszli koncertowej publiczności, muzycy wykonali dzisiaj siedem utworów: "Fanfarę na orkiestrę dętą" Richarda Straussa, "Duet na dwa fagoty" Etienne Ozi, "Kwaret smyczkowy cz. IV" Borysa Liatoszyńskiego pod dyrekcją Witalija Liaszko, "Suitę św. Pawła" Gustawa Holsta, "Czardasz" Vittorio Monti w wykonaniu solisty Vladyslava Petryka oraz "Taniec Hiszpański" Mirosława Skoryka. 

Koncert poprowadziły Inna Olinyk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Aneta Zwijacz-Kozica, która na ręce Dyrektora Orkiestry  Oleksandra Dvornichenko złożyła podziękowania w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane.

Orkiestra, która już po raz drugi wystąpiła dla zakopiańskich słuchaczy, powstała w 1993 r. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. otrzymała najwyższy status w Ukrainie, tzw. akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie orkiestrę tworzą młodzi muzycy z całej Ukrainy - wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Orkiestra, o czym mogliśmy się dzisiaj przekonać, ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczyła w różnych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych i konkursach. 

Podczas dzisiejszego koncertu odbyła się zbiórka charytatywna na Pomoc Ukrainie i odbudowę Uniwersytetu im. Karazina w Charkowie, który był siedzibą Orkiestry. 


(WK)