Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   61.3   0   2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   41.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   88.68   100.56
Józefa Piłsudskiego   6.61   7.44
Tytusa Chałubińskiego   0.89   0.95
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.01 01:00
Słonecznie
2° / 2° bezchmurnie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert Zakopower otworzy Czyste Tatry 2022

Tak energetycznego otwarcia Czystych Tatr jeszcze dotąd nie było. W piątek 1 lipca, w wieczór poprzedzający wielkie sprzątanie tatrzańskich szlaków, w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej, specjalnie dla wszystkich wolontariuszy zagra zespół Zakopower. To z pewnością będzie potężny zastrzyk mocy przed sobotnim wyjściem w góry!

W pierwszy weekend lipca, po dwóch latach przerwy, Stowarzyszenie Czysta Polska znów zaprasza wolontariuszy do miasteczka na Górnej Równi Krupowej. W tym barwnym i tętniącym życiem sercu akcji będzie można zarówno odebrać pakiet po uprzedniej, internetowej rejestracji, jak i wartościowo spędzić czas.

Podstawową misją Czystych Tatr jest edukacja, dlatego nie zabraknie możliwości by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, choćby na stanowisku Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy wiedzącego wszystko o przetwarzaniu odpadów Rekopolu. Dla dzieci organizatorzy szykują zajęcia z animatorami i edukatorami, gry ruchowe i wiele atrakcji, które będą uczyć poprzez zabawę. W namiocie wykładowym odbywać się będą prelekcje oraz spotkania z podróżnikami i ludźmi gór. Jednak centralnym punktem miasteczka będzie scena, na której rozpocznie i zakończy się dwudniowa akcja.

Tradycją Czystych Tatr był przez lata sobotni koncert, który stanowił podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy za sprzątanie szlaków i zaangażowanie w edukacyjną misję akcji. W tym roku koncert wraca do programu, ale w piątek. – Postanowiliśmy, że po tak długiej nieobecności naszego miasteczka na Równi Krupowej przyszedł też czas na niewielkie zmiany. Chcieliśmy, by już w piątek, na Górnej Równi Krupowej zagrał znany, lubiany i związany z Tatrami zespół, który mógłby naładować pozytywną energią wszystkich uczestników. Myślę, że nikt nie zrobi tego lepiej niż Zakopower – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Zespołu założonego przez Sebastiana Karpiela-Bułeckę, który wraca właśnie z nowym singlem, nie trzeba przedstawiać. Dość powiedzieć, że grają muzykę z serca góralskiej duszy, ale wzbogaconą o elementy rocka i jazzu, która porywa ludzi nie tylko w Polsce, ale też podczas tras koncertowych na całym świecie. Trzon grupy Zakopower wywodzi się z Zakopanego i regionu Podhala, więc Tatry są bliskie ich sercu – zwłaszcza te czyste i pozbawione śmieci.

- Tatry są naszym wielkim skarbem, miejscem które bez wątpienia uduchawia każdego odwiedzającego je człowieka. Śmiecąc w Tatrach, zaśmiecamy naszą duszę. Pamiętajmy, że góry służą swym pięknem nie tylko nam – ludziom, ale są przede wszystkim domem dla wielu gatunków zwierząt. Dlatego dbajmy o nie z całych sił. Bardzo się cieszę, że w tym roku ja i mój zespół Zakopower możemy być częścią projektu Czyste Tatry! Do zobaczenia na szlaku! – podkreślił Sebastian Karpiel-Bułecka.

Obok Zakopower na scenie Czystych Tatr wystąpi również zespół Czereśnie, który tworzy muzykę skierowaną przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Ich przekaz jest bardzo spójny z intencjami Stowarzyszenia Czysta Polska, ponieważ śpiewają o przyrodzie, owocach i warzywach. Poruszają też niezmiennie istotne problemy ekologiczne.

Oba koncerty zaplanowano w godzinach wieczornych, w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej.

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 10 edycjach wzięło udział 35 150 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 6 719 kg śmieci. Partnerami lipcowego wydarzenia zostali, jak co roku, Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem głównym jest Electrolux, a nieocenione wsparcie dostarczają również Rekopol, Jan Niezbędny i Biedronka.