Inauguracja XVI edycji festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane
W sobotę 1 lipa wystartował najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy
BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane
.
Na Placu Niepodległości w uroczystej inauguracji tegorocznej XVI edycji
festiwalu wzięły udział m.in. wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica
oraz dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, które
przywitały zgromadzonych i zaprosiły mieszkańców oraz turystów do oglądania
filmów przez całe lato. Po otwarciu widzowie mieli okazję zobaczyć
pierwszy seans tego wyjątkowego, filmowego festiwalu, podczas którego Kulturalny Plac Niepodległości każdego wakacyjnego wieczoru zamienia się w kino pod gwiazdami.
BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to jedno z najważniejszych wydarzeń lata, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich wakacji. Festiwal od wielu lat celebruje miłość do kina i zaprasza do oglądania filmów w wyjątkowych, zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. W tym roku zaprezentuje repertuar, który spodoba się miłośnikom wszystkich gatunków filmowych. Warto zaplanować wakacyjne wieczory w kinach letnich na seansach pod hasłem We Love Cinema w towarzystwie największych gwiazd.
Czas zaplanować filmowe wakacje nad morzem, w górach i na Mazurach!
Tematyczne wieczory przed dużym ekranem
Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których aż trzy – wtorki, czwartki i niedziele - odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.
Poniedziałki: Kino Familijne
Każdy tydzień wakacji będą rozpoczynać filmy familijne, na które zapraszamy całe rodziny. W repertuarze propozycje, które zachwycą Wasze dzieci, znajomych i przyjaciół, a także pozwolą poczuć prawdziwą wspólnotę. Podczas familijnych poniedziałków na ekranie m.in.: „Skarb Mikołajka” oraz „Szczęście Mikołajka”, czyli animacja opowiadająca o powstaniu jednej z najbardziej znanych postaci na świecie, ożywiająca opowiastki René Goscinnego i rysunki Jean-Jacquesa Sempègo; „Jak wytresować smoka 3” - nominowana do Oscara trzecia część jednej z najpopularniejszych animacji na świecie, a także rodzima produkcja familijna - komedia przygodowa „Detektyw Bruno” z Piotrem Głowackim i Karoliną Gruszką w rolach głównych.
Wtorki: Świat Cię potrzebuje
Na ekranach kinowych w Sopocie, Zakopanem i Giżycku pojawi się filmowe wezwanie do poszanowania różnorodności, z której ludzkość czerpie ogromną siłę. Filmy prezentowane tego dnia zostały wybrane w plebiscycie przez samych widzów festiwalu. Są wśród nich: obsypany Oscarami „Green Book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim w roli osobliwych współpracowników, którzy pokonując kolejne przeciwności losu, pomimo ogromnych różnic, odkrywają wielką przyjaźń; „IO” czyli wyjątkowa, nagrodzona na wielu festiwalach i nominowana do Oscara, ekologiczna odezwa Jerzego Skolimowskiego, a także „Słoń”, czyli romans LGBTQ+ osadzony w przepięknych polskich Pieninach i „Pimi z Krainy Tygrysów” z udziałem ubiegłorocznej laureatki Diamentowego Klapsa Filmowego – Mai Ostaszewskiej. W tym dniu festiwal wspólnie z Bankiem BNP Paribas promuje 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Środy: 100 lat Warner Bros.
We środy, we wszystkich festiwalowych lokalizacjach, będziemy świętować 100-lecie jednego z największych studiów hollywoodzkich na świecie. Legendarne Warner Bros., założone w USA przez polskich imigrantów, stworzyło najbardziej znane i uwielbiane filmy, wytyczając kierunki światowej kinematografii. Wykreowało takie niezapomniane postacie, jak: Harry Potter, Królik Bugs i Brudny Harry, czy słynną trylogię „Władcy Pierścieni" z hobbitem Frodo na czele. Obecnie, razem z TVN, który jest częścią jednej grupy medialnej – Warner Bros. Discovery. Środowe filmy zostały wyselekcjonowane z myślą o wszystkich pokoleniach widzów. W repertuarze m.in.: kultowa „Casablanca”; otwierający nową erę efektów specjalnych w kinie „Matrix”; zwariowana komedia „Kac Vegas” czy jeden z najbardziej nagrodzonych i docenionych filmów w historii kina „Incepcja" z rewelacyjnym Leonardo di Caprio.
Czwartki: We Love Cinema
W każdy czwartek wakacji widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane filmy, które zdobyły uznanie i nagrody na największych światowych festiwalach filmowych. W repertuarze m.in. nagrodzony Złotym Globem najnowszy film Stevena Spielberga „Fabelmanowie”, w którym reżyser w wyjątkowy sposób opowiada o swoim dzieciństwie; zwariowana komedia „W trójkącie” - wielowarstwowa satyra społeczna uhonorowana Złotą Palmą na festiwalu w Cannes 2022; nagrodzony na wspieranym przez BNP Paribas festiwalu filmowym w Rzymie, wyjątkowo letni film François Ozona „Lato ‘85” oraz „Najgorszy człowiek na świecie” – doceniona wieloma nagrodami komedia romantyczna.
Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą
Tego dnia na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: klasyka światowego kina, jeden z najlepszych filmów wszechczasów „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli na podstawie powieści Maria Puzo, sensacja 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodzony Srebrnym Lwem „Filip", zrealizowany na podstawie kultowej powieści Leopolda Tyrmanda ze zjawiskowym Erykiem Kulmem jr oraz „Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta z Lady Gagą i Adamem Driverem.
Soboty: Jest akcja!
W soboty na festiwalu królują filmy rozrywkowe. W repertuarze najnowszy film Guya Ritchiego „Gra fortuny”; urocza komedia „Yesterday” z Lili James i Himeshem Patelem, a także… Edem Sheeranem, rozgrywająca się w świecie, w którym nikt nie zna Beatlesów! Na ekranie pojawią się również Jennifer Lopez jako panna młoda w totalnie „Wystrzałowym Weselu” oraz Keanu Reeves, który po raz kolejny zawalczy z Gildią w widowiskowym finale serii „John Wick 4”. Trzy godziny popisów kaskaderskich, wybuchów i samochodów pędzących w centrach światowych metropolii… Będzie się działo!
Niedziele: Kobieta z kamerą
Filmowy tydzień zamykamy wspólnie z Bankiem BNP Paribas produkcjami zwracającymi uwagę na wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze m.in. „Zakochana Anais” w reżyserii Charline Bourgeois-Tacquet - pełna życia historia miłości, fascynacji i pożądania; „Kłamstewko” Lulu Wang z Awkwafiną w roli wnuczki, która stara się odnaleźć w swojej osobliwej rodzinie przygotowującej ślub kuzyna tylko po to, by nie mówić babci o jej chorobie oraz „Pięć Diabłów” – zmysłowy i wyjątkowy komediodramat od Léi Mysius.
„Wspieranie różnorodności i przeciwdziałanie wykluczeniu są elementem naszej strategii biznesowej i fundamentem kultury organizacyjnej. Szanujemy różnice, wynikające z płci, wieku czy pochodzenia geograficznego. Dlatego cieszę się, że kolejny rok wybrzmią one z dużego ekranu. Podobnie jak nasze zobowiązania w ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego. Jestem przekonana, że festiwalowe wtorki, czwartki i niedziele będą doskonałą formą rozrywki, a jednocześnie okazją do refleksji nad niezmiernie ważnymi tematami decydującymi o naszej przyszłości” - mówi Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.
Kino z widokiem na zachód słońca
Festiwalowe kina, zlokalizowane w ulubionych wakacyjnych kurortach - nad morzem, w górach i na Mazurach - oferują bezpłatne seanse przez cały lipiec i sierpień. W Sopocie filmowe hity są wyświetlane na najdłuższym w Europie drewnianym Molo, a w Zakopanem tuż obok Krupówek - na Placu Niepodległości, u podnóża Tatr z widokiem na Giewont. Dodatkowo, we wszystkie wakacyjne wtorki i środy festiwal cumuje w Giżycku, gdzie projekcje filmowe zaplanowano w Ekomarinie, nad przepięknym jeziorem Niegocin. To wyjątkowe miejsce, w którym filmy można oglądać również z zacumowanych jachtów. Wystarczy przejść na specjalną festiwalową częstotliwość radiową 87,7 MHz, dzięki której dźwięk dostępny będzie przez radio na każdym pokładzie. Filmowe seanse rozpoczynają się tuż po zachodzie słońca, w Sopocie o 22:00 w lipcu i 21:30 sierpniu, w Zakopanem i Giżycku o 21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu.
Moc filmowych atrakcji w ciągu dnia
Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane zaprasza również na filmowe dyskusje przed i po seansach w największym na Molo ogródku letnim - kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie. W Zakopanem, na Kulturalnym Placu Niepodległości, przez cały dzień będzie można odwiedzić Miasteczko Festiwalowe ze strefą relaksu na leżakach. Codziennie zapraszamy również do kina partnerskiego Nowa Fala w Giżycku, gdzie działa Centrum Festiwalowe i gdzie można zobaczyć gorące premiery kinowe.
Festiwal zrównoważonej mobilności
W tym roku do rodziny festiwalowych partnerów dołączył Arval Service Lease Polska - spółka z Grupy BNP Paribas specjalizująca się w długoterminowym wynajmie pojazdów i dostarczająca różne formy zrównoważonej mobilności. Po raz pierwszy w historii ekipa festiwalu podróżować będzie po wszystkich lokalizacjach elektrycznymi samochodami i VAN-ami. Wspólnie z Arval festiwal dba o niskoemisyjność, zrównoważony rozwój i czyste powietrze.
Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl
Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.
źródło: BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane 2023
(MG)