Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.4   0   52.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.4   9.19
Józefa Piłsudskiego   7.29   9.61
Tytusa Chałubińskiego   6.35   8
Zofii i Witolda Paryskich   8.77   12.04
Kuźnice   1.69   2.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 10:00
Zachmurzenie
-4° / -5° zachmurzenie umiarkowane
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 07:00
Zachmurzenie
-0°
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert finałowy 46. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego

W minioną niedzielę, 30 lipca w hotelu Belvedere odbył się dwunasty - finałowy koncert 46. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego. Licznie zebrani melomani mieli okazję do wysłuchania Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Pawła Przytockiego, Jakuba Murasa na saksofonie oraz
Jakuba Kuszlika na fortepianie.

Pełna widownia, liczne bisy i owacje na stojąco, to dowód na to, że festiwal po raz kolejny spełnił gusta najbardziej wymagających słuchaczy.


W 46. edycji imprezy osią muzycznych wydarzeń była emigracja. Ta sprzed lat i ta obecna. Poczynając od Fryderyka Chopina, który wyemigrował do Francji w przededniu powstania listopadowego, by już do ojczyzny nie powrócić, a kończąc na kompozytorach ukraińskich, którzy musieli uciekać przed rosyjskim najeźdźcą - to Valentin Silvestrov i Bogdan Krywopust, którego nowe dzieło w tym roku usłyszymy. Niezwykłą emigracyjną figurą jest postać Aleksandra Tansmana, który postanowił wyjechać z Polski w latach dwudziestych XX wieku i stał się jednym z najbardziej znanych polskich twórców swojego czasu. Niejako w kontrze akcentujemy również osobę Romana Palestra, który po II wojnie światowej został w PRL objęty zakazem wykonań, wyemigrował do w Europy Zachodniej i przez wiele lat był redaktorem Radia Wolna Europa. Podobny los spotkał kolejnego bohatera naszego festiwalu - Andrzeja Panufnika. Pojawią się rownież w programach naszych koncertów osoby Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Tarnopolu i zmarłego w Nowym Yorku Karola Rathausa, oraz Andrzeja Nikodemowicza - polskiego kompozytora, który z radzieckiego wtedy Lwowa emigrował do Polski w latach 70-tych XX wieku. W poprzek osi głównej przebiegnie wątek kompozytora, którego 80 rocznica urodzin przypada na rok 2023. Tym twórcą jest Krzysztof Meyer, którego kompozycje pojawią się na większości festiwalowych koncertów. Ten urodzinowy prezent bez wątpienia należy się profesorowi Meyerowi, nestorowi polskich i europejskich kompozytorów, jednemu z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny kompozytorskiej.