Nadanie tytułów Honorowego Obywatela Miasta Zakopane
Na III Uroczystej Sesji Rady Miasta Zakopanego podjęto uchwały dotyczących nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
Ten wyjątkowy tytuł otrzymali:
Barbara Grocholska Kurkowiak – znakomita narciarka, Maestro Andrzej
Zieliński - muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista oraz Jacek Zieliński -
muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista.
LAUDACJE
JACEK ZIELIŃSKI
był utalentowanym artystą muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą. Jego wielki talent objawił się w grze na skrzypcach, altówce, trąbce, instrumentach klawiszowych, gitarze i perkusji. W 1965 roku wspólnie z bratem i kolegami założył rockowy zespół „Skaldowie”, dla którego wymyślił nazwę. Uczestniczył w nagraniu wszystkich płyt zespołu, był również kompozytorem i aranżerem niektórych utworów.
Jacek Zieliński był twórcą ponad 150 piosenek i kompozycji, z których wiele uzyskało status przebojów, m.in: „Przechodząc obok siebie”, „Włóż Panie swe skrzypce”,, „Zobaczysz”, „Wieczorem”, „Nie domykajmy drzwi”, „Ocal mnie, prowadź”.
Współpracował z wieloma artystami, m.in z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, z poetką i autorką tekstów piosenek Barbarą Szczepańską – Herman „Judytą” oraz angielską wokalistką Shushe. W oparciu o jego tekst Agnieszka Osiecka stworzyła piosenkę „Polska Madonna”.
Po latach tułaczki po świecie, związał swoje życie z rodzinnym Krakowem. Nie zapomniał jednak o swoich korzeniach –Zakopane, skąd pochodzi jego mama, zawsze było mu bliskie. Podczas koncertów i spotkań promował na arenie międzynarodowej miasto pod Giewontem i Podhale.
Jacek Zieliński był przede wszystkim pogodnym, skromnym człowiekiem, ukochanym mężem, wspaniałym tatą, dziadkiem, opiekunem dzieci i młodzieży, z którymi dzielił się swoim darem i zachęcał do twórczości.
Za promocję Zakopanego poprzez propagowanie kultury muzycznej jak również dbałość o dziedzictwo, jako wyraz uznania Rada Miasta Zakopane nadaje Panu Jackowi Zielińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
Grzegorz Jóźkiewicz Łukasz Filipowicz
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Burmistrz Miasta Zakopane
Zakopane, 13 czerwca 2024 roku
BARBARA GROCHOLSKA - KURKOWIAK
Jest Pani znakomitą narciarką - 25-krotną mistrzynią Polski oraz 6-krotną wicemistrzynią w zjeździe, slalomie i kombinacji, dwukrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich w 1952 roku w Oslo i w 1956 roku w Cortina d'Ampezzo oraz mistrzostw świata w 1958 roku; zdobywczynią medali na Akademickich Mistrzostwach Świata: złotego (1951) w zjeździe, srebrnego (1951) w slalomie specjalnym oraz brązowego (1953) w slalomie gigancie, a także dziesięciokrotną zwyciężczynią Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
Pani walka o wolność Ojczyzny, jako sanitariuszki podczas powstania warszawskiego, jest przykładem godnym naśladowania.
Kolejne pokolenia sportowców podkreślają zgodnie, iż była Pani dla nich nie tylko trenerką mającą ogromny szacunek i autorytet, lecz także mamą i przyjaciółką. Z pewnością można o nich powiedzieć, że zaszczepiłaim Pani miłość do nart, do gór i śniegu.
Jesteśmy wdzięczni za Pani ogromną wrażliwość, która objawiając się w tworzonej poezji, wprowadza odbiorców w zadumę i zachwyt.
Za działanie patriotyczne, osiągnięcia sportowe, promocję miasta, postawę godną naśladowania, jako wyraz najwyższego szacunku i uznania Rada Miasta Zakopane nadaje Pani tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
Grzegorz Jóźkiewicz Łukasz Filipowicz
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Burmistrz Miasta Zakopane
Zakopane, 13 czerwca 2024 roku
MAESTRO
ANDRZEJ ZIELIŃSKI
Jest Pan znakomitym muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą – artystą „wielkiego formatu”, o międzynarodowej sławie. Ale przede wszystkim jest Pan empatycznym, wrażliwym człowiekiem, otwartym na drugiego. Mnogość skomponowanych utworów, wykonywanych nie tylko przez Skaldów, ale także innych polskich artystów, znacząco ubogaciła historię polskiej piosenki. Publiczność na zawsze pozostanie wdzięczna za utwory pełne radości i humoru, ale także słowa przynoszące nadzieję. Wiele z nich stało się przebojami, śpiewanymi przez kolejne pokolenia. Były to m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „W żółtych płomieniach liści”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Szanujmy wspomnienia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Twą jasną widzę twarz”, „Wiosna”. Dziękujemy za każdy koncert, nie tylko podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ale także w każdym najmniejszym mieście, w Polsce i za granicami. Za każdą nagraną płytę, dzięki której Pańskich kompozycji możemy słuchać w domowym zaciszu.
Pańska działalność społeczna i edukacyjna na rzecz najmłodszych mieszkańców rodzimego Gdowa jest nie do przecenienia.
To dzięki góralskiemu dziedzictwu przekazanemu przez mamę Zofię, z domu Cukier, zawsze pamięta Pan o swoich tatrzańskich korzeniach. W Pana utworach słychać dumę z miejsca, w którym pozostawił Pan część swojego życia, ale także serce; to właśnie w nich pierwszy raz odbiorcy mogli usłyszeć gwarę góralską. Piosenki „Z kopyta kulig rwie” czy „Na wirsycku” na zawsze będą się kojarzyły słuchaczom z Zakopanem, czyniąc Pana ambasadorem naszego miasta na międzynarodowej arenie. Swoją wdzięczność wyrazimy słowami piosenki „Pociech z tobą sto i dwieście, najważniejsze to, że jesteś!”
Uznając Pana zasługi na rzecz promocji Zakopanego poprzez propagowanie kultury muzycznej jak również dbałość o dziedzictwo, Rada Miasta Zakopane przyznaje Panu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane
Grzegorz Jóźkiewicz Łukasz Filipowicz
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Burmistrz Miasta Zakopane
Zakopane, 13 czerwca 2024 roku
(AM)