Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   19.7   0   42.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   19.7   24.33
Józefa Piłsudskiego   6.15   7.61
Tytusa Chałubińskiego   14.86   19.57
Zofii i Witolda Paryskich   16.54   22.5
Kuźnice   4.08   4.89
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 23.12 13:00
Śnieg
-2° / -4° słabe opady śniegu
Wt. 13:00
Śnieg
-3°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Czw. 13:00
Śnieg
-1°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Trzynasta, wyjątkowa edycja Czystych Tatr ekoMałopolska

Za nami 13. edycja projektu edukacyjnego Czyste Tatry ekoMałopolska. W słoneczną sobotę na szlaki ruszyło ponad 2000 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 250 kg śmieci. Najważniejszy był jednak aspekt edukacyjny. Na Górnej Równi Krupowej, w miasteczku ekologicznym, poza licznymi warsztatami, prelekcjami, quizami i konkursami odbył się również pierwszy bieg „Czysta Piątka”, dzięki któremu w pobliżu Zakopanego zostanie zasadzonych ponad 200 drzew.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „głowy do góry”. W pierwszym dniu wydarzenia, te głowy trudno się jednak podnosiło, ponieważ od 11:00 i otwarcia bram miasteczka ekologicznego nad Zakopane nadciągnęła ulewa. Na szczęście chmury rozstąpiły się ok. 15:00 i wówczas dość szybko zaroiło się pomiędzy namiotami od pierwszych uczestników, odbierających pakiety, lub odwiedzających poszczególne strefy.

Na małej scenie uczestnicy wysłuchali trzech fascynujących prelekcji poświęconych górom i przyrodzie. Dzięki Mikołajowi Basińskiemu dowiedzieliśmy się m.in. jak pozostawione przez nas, nawet najmniejsze odpady mogą szkodzić zwierzętom. Tomasz Habdas zabrał słuchaczy w często pomijane przez turystów, piękne zakątki polskich gór, a jeszcze dalej, uczestnicy powędrowali z Aleksandrem Lwowem, pięknie opowiadającym o Alpach i Himalajach.

Główny dzień Czystych Tatr ekoMałopolska – sobota, rozpoczęła się już wczesnym rankiem, gdy pierwsi z wolontariuszy ruszyli sprzątać tatrzańskie szlaki. Miasteczko ekologiczne na Górnej Równi Krupowej również tętniło życiem. Można w nim było m.in. poznać zasady segregacji i przetwarzania szkła na stanowisku Rekopolu, czy dowiedzieć się o projekcie odtwarzania i podtrzymywania ekosystemu łąk. Partner strategiczny wydarzenia – McDonald’s Polska częstował gości kawą, przy okazji zwracając uwagę na wyrzucanie odpadów do właściwych pojemników. Marka realizuje plan neutralności klimatycznej, którą ma osiągnąć do 2030 roku.

Nie brakowało również atrakcji dla dzieci, które próbowały swoich sił na torze przeszkód, czy podczas zajęć ruchowych. Otwarte dla uczestników były boiska sportowe, Biedronka częstowała gości świeżymi owocami, a Henkel zorganizował dla najmłodszych liczne konkursy, quizy i mini warsztaty ekologiczne.

O godzinie 11:00 wystartował po raz pierwszy bieg „Czysta Piątka”, w którym wzięło udział ponad 100 uczestników. Trasa prowadziła pętlą długości 1km, wokół Górnej Równi Krupowej. Każdy pokonywał pięć okrążeń – bez konieczności ścigania i bicia rekordów, bo na mecie wszyscy okazali się zwycięzcami. Stowarzyszenie Czysta Polska obiecało za każdego biegacza posadzić jedno drzewo, a Biedronka postanowiła tę liczbę podwoić. To oznacza, że każdy wygrał podwójnie. Wygrał dla środowiska naturalnego.

- Jest z nami dziś wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, założyciel naszego stowarzyszenia Rafał Sonik oraz Katarzyna Kucisz-Rosłoń reprezentująca naszego partnera strategicznego McDonald’s Polska. To jest sytuacja, na którą pracowaliśmy przez lata, bo tylko w takim gronie partnerów, możemy budować i rozwijać nasz projekt. Wierzę, że z takim wsparciem w kolejnych latach będziemy jeszcze skuteczniej zmieniać ekologiczną świadomość Polaków. Głowy do góry, bo idziemy we właściwym kierunku – mówił prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Maciej Marculanis podczas briefingu prasowego.

Wtórował mu Rafał Sonik, który współorganizował pierwszą edycję wielkiego sprzątania w 2012 roku i wracając pamięcią do tamtego wydarzenia, podsumowując 13 lat trwania projektu, wskazał na kolejne ścieżki rozwoju.

- Podczas pierwszej edycji zebraliśmy trzy kontenery śmieci. Teraz, z roku na rok jest w Tatrach lepiej, ale wciąż są regiony, które wymagają troski. Misją Stowarzyszenia Czysta Polska od początku były działania w różnych regionach kraju. Dlatego nie zamykamy się. Sprzątaliśmy i edukowaliśmy już nad Bałtykiem, na Mazurach, w lasach trzech województw. Jesteśmy otwarci i chcemy działać szerzej – podkreślił Sonik.

Efekty ostatnich 13 lat projektu z pewnością najbardziej cieszą samą naturę, która potrzebuje uwagi i zrozumienia ze strony człowieka. W tym roku, pomoc okazało jej 2075 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 248,5 kg śmieci. To wyjątkowy wynik, bo najniższy w dotychczasowej historii, a to oznacza, że działania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz takie projekty jak Czyste Tatry ekoMałopolska przynoszą efekt.

W podziękowaniu za trud włożony w tegoroczne sprzątanie gór, dla wszystkich wolontariuszy oraz uczestników biegu czekał jeszcze wieczorny koncert. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Basia Giewont, a wisienką na torcie był koncert Brodki. Artystka, która wciąż eksperymentuje z dźwiękiem, obrazem i aranżacjami zachwyciła zgromadzonych na Górnej Równi Krupowej słuchaczy swoją charyzmą, wyjątkowym głosem, fenomenalnym warsztatem wokalnym, ale też dopracowaną stroną wizualną.

Był to doskonały finał wydarzenia, które przyniosło kolejny rekord. Bo choć niemal 250kg to wciąż dużo, jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym sprzątanie Tatr nie będzie już potrzebne. A właśnie taki jest cel projektu Czyste Tatry ekoMałopolska od pierwszej edycji w 2012 roku.

Czyste Tatry ekoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerem tegorocznego wydarzenia został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym). Honorowym Patronatem akcję objął Burmistrz Miasta Zakopane. Wśród partnerów są również Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a partnerami wspierającymi Biedronka, Rekopol oraz Henkel.

Stowarzyszenie Czysta Polska

(AM)