Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   50.2   0   3.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   48.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   73.05   87.77
Józefa Piłsudskiego   7.31   8.91
Tytusa Chałubińskiego   0.41   0.48
Zofii i Witolda Paryskich   14.46   19.29
Kuźnice   0.03   0.09
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 29.12 01:00
Zachmurzenie
2° / -0° pochmurnie
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Album Zakopiańskie malarstwo na szkle promujemy na Podhalu i w Krakowie

W ostatnich dniach listopada oraz na początku grudnia bieżącego roku miała miejsce seria promocji albumu Zakopiańskie malarstwo na szkle. Władysław Walczak-Baniecki, Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio.

Pierwsza wyjazdowa promocja odbyła się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej 27 listopada 2019 r. Spotkanie prowadził dyrektor „Domu Ludowego” Bartłomiej Koszarek, który już po raz drugi udostępnił zarządzany przez siebie obiekt na cele promocji wydawnictwa ZCK Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. O albumie opowiadała dr Małgorzata Wnuk, o etnograficznym aspekcie malarstwa na szkle opowiedziała Anna Kozak, Kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.  Refleksjami o malarstwie podzielili się bohaterowie publikacji Barbara Baniecka-Dziadzio i Bogdan Dziadzio. Podczas promocji grały kapele zespołu „Giewont” z Zakopanego Olczy oraz „Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Kolejna z serii promocji miała miejsce dzień później (28 listopada 2019 r.) w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko, powtórnie goszczącym promocję albumu wydanego przez ZCK Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Spotkanie prowadziła dyrektor GOKR Małgorzata Karpiel-Bzdyk. Wydawnictwo prezentowała reprezentująca Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Paulina Peciak, zaś o twórczości Władysława Walczaka-Banieckiego i własnej mówili Barbara Baniecka-Dziadzio i Bogdan Dziadzio. Promocję góralską muzyką okrasiła kapela zespołu „Giewont” z Olczy. 

Trzecia promocja gościła w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie. Redaktor „Wierchów” dr Wiesław Wójcik również już po raz drugi udostępniał sale COTG na potrzeby promocji albumów wydanych przez ZCK Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. O publikacji i jej autorach mówiła dr Małgorzata Wnuk, o samym malarstwie na szkle i swoich pracach opowiadali Barbara Baniecka-Dziadzio i Bogdan Dziadzio. Promocji towarzyszyła muzyka góralska zespołu „9 siył”. Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydany właśnie przez Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Zakopiańskie Centrum Kultury - album „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Władysław Walczak-Baniecki, Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio” stanowi kontynuację serii, zapoczątkowanej wydaniem w roku ubiegłym albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Zdzisław Walczak, Marta Walczak Stasiowska”. 

Publikacje mają charakter dokumentacyjny, edukacyjny, a zarazem promujący technikę witrochromii szeroko stosowaną w Zakopanem i na Podhalu. Fenomen pokoleniowego przekazywania tej wyjątkowej techniki artystycznej jaką jest malarstwo na szkle jest ze wszech miar godzien dokumentowania i zaprezentowania zarówno znawcom i koneserom, jak też odbiorcom na Podhalu, w kraju i poza jego granicami. Przekazywanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Podhala, w przypadku obu artystów przez ojca córce, stanowi etap wymagający zachowania i… przekazywania przez wydawców publikacji kolejnym odbiorcom. Barbara Baniecka-Dziadzio jest depozytariuszem tradycji malarstwa na szkle, podobnie – Bogdan Dziadzio. Mąż Barbary wychodzi jednak w swej twórczości dalej – łącząc malarstwo na szkle z rzeźbą. Przypomnijmy, że Władysław Walczak-Baniecki także uprawiał rzeźbę w drewnie, co zostało udokumentowane w publikacji. 

O wartości albumu stanowi fakt, że prezentowane w nim dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych i nie są ogólnie dostępne. 

Album został wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy w dwóch wersjach językowych: polsko-angielsko-niemieckiej i polsko-angielsko-rosyjskiej. Zakopane jest odwiedzane rocznie przez blisko 4 miliony turystów, w tym wielu obcokrajowców. Powstanie albumu w kliku wersjach językowych pozwoli na szersze promowanie polskiej tradycji kulturowej, Zakopanego i Podhala w kręgach odbiorców z różnych krajów.

Autorem tekstów do albumu jest dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ,), pracownik Muzeum Tatrzańskiego im dra Tytusa Chałubińskiego oraz Anna Kozak Kierownik Działu Etnograficznego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, etnograf oraz starszy kurator kilkudziesięciu wystaw, współautorka tekstów w albumie „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Zdzisław Walczak i Marta Walczak Stasiowska". Fotografie dzieł prywatnych kolekcji wykonał Paweł Murzyn. 

Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011) urodził się w Kościelisku, mieszkał w Zakopanem. Zaczął malować w roku 1962 i sam stworzył własną technikę malowania. Po wielu próbach pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwrócił się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Szczególnie ciekawe jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny charakter malarstwa Władysława Walczaka-Banieckiego. Emanuje z niego prostota i ciepło. Należał do najbardziej cenionych twórców Podhala.

Barbara Baniecka-Dziadzio urodziła się w Zakopanem, artystka – malarka, córka Władysława Walczaka-Banieckiego. Kontynuuje rodzinne tradycje malarstwa na szkle, które przejęła od swojego ojca, znanego i uznanego malarza. Jej pierwsze prace nawiązują do stylu ojca, ale szybko znalazła własny język artystyczny i swoją własną formę wypowiedzi na szklanej tafli.

Bogdan Dziadzio urodził się w Zakopanem, z zawodu jest pedagogiem. Działalność twórczą rozpoczął malując ikony. Obecnie nadal maluje, rzeźbi oraz wykonuje rysunki medyczne – chirurgiczne. Chęć poszukiwania wypowiedzi w innych technikach zaowocowała rzeźbami oraz malarstwem na szkle połączonym z wykonanym przez siebie obramowaniem. 

Opracowanie: ABD

Zdjęcia: Organizatorzy

(MP)