Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.6   0   58.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   19.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.55   14.7
Józefa Piłsudskiego   9.25   12.16
Tytusa Chałubińskiego   7.82   9.9
Zofii i Witolda Paryskich   8.72   12.4
Kuźnice   2.59   3.33
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 04:00
Zachmurzenie
-6° / -6° zachmurzenie duże
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Śnieg
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Ogrom prezentowanych propozycji filmowych może przyprawić naprawdę o zawrót głowy. Jest bogato, intensywnie, filmowo. I tak będzie, aż do niedzieli, za sprawą tegorocznej 21. edycji Przeglądu Filmów o Sztuce, który rozpoczęliśmy 11 kwietnia o godz. 18:00 w pierwszym kinie studyjnym w Zakopanem – Kinie Miejsce, które tym samym oficjalnie zainaugurowało swoją działalność.

Organizatorami Przeglądu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o instytucjach wspierających projekt. Są nimi: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Tatrzańskie oraz Teatr im. St. I. Witkiewicza.

Z kolei inwestycji modernizacji pomieszczeń na tyłach budynku Kina „Sokół” podjęło się Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, przy wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a obecnie nowopowstałe kino jest prowadzone wspólnie z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Przegląd miał mocne rozpoczęcie w środowy wieczór. Na gali z udziałem blisko setki gości przywitał dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia Ryszard Jaźwiński. Do powitań dołączyła się Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która podkreśliła kulturotwórczą rolę, jaką odgrywają na mapie naszego miasta zarówno reaktywowany dwa lata temu Przegląd Filmów o Sztuce, a także nowe kino studyjne. Zaakcentowała również jak istotne w tym, że Festiwal został reaktywowany i cały czas się rozwija, jest zaangażowanie podjęte przez jego Organizatorów. Z kolei Prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Stanisław Marduła dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie kina studyjnego oraz opowiadał o realizacji przedsięwzięcia. Ideę i historię Przeglądu przedstawiła natomiast dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Odczytany został także list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

Pokaz nominowanego do Oscarów animowanego filmu „Twój Vincent” oraz spotkanie z jego twórcami dopełniło całości wieczoru. Mieliśmy okazję posłuchać Kamila Polaka oraz malarza Jerzego Lisaka, zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu.

8 pokazów konkursowych, projekcje, spotkania i wystawy

Przegląd Filmów o Sztuce rzeczywiście ma w sobie wiele wymiarów. Wraca do swoich korzeni, zyskując swoją markę, nabiera rozpędu, a filmowcy chcą pokazywać podczas wydarzenia swoją twórczość. W tym roku zgłoszonych zostało 166 filmów! Selekcjonerzy wybrali z nich te, które pokazywane są w blokach konkursowych – jest ich 31. Do tego energetyczne projekcje specjalne, spotkania z Twórcami, warsztaty dedykowane młodzieży i koncert.

Pierwsze zakopiańskie kino studyjne

Inicjatywa utworzenia z Zakopanem kina studyjnego jest doskonałym przykładem na to, że dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu różnych środowisk i instytucji nawet bardzo ambitne plany mają szansę powodzenia. Misją Kina Miejsce jest upowszechnianie kultury filmowej, działalność edukacyjna, a także skupianie i wspieranie młodych twórców, znawców i miłośników kina. Można w nim zobaczyć zarówno tytuły arthousowe o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych, jak i pozycje mainstreamowe. Organizowane są również pokazy przedpremierowe, premierowe oraz specjalne.



fot. Kronos Media

fot. ZCK
(AKS)