Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.3   0   61.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.05   7.24
Józefa Piłsudskiego   5.37   6.76
Tytusa Chałubińskiego   6.92   8.42
Kuźnice   7.51   9.14
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 24.04 11:00
Deszczowo
15° / 8° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Deszczowo
12°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
Nd. 14:00
Słonecznie
10°
Pon. 14:00
Słonecznie
15°
Wt. 08:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Strefa Miejska

Zakopiańska młodzież posprzątała miasto i zasadziła rodzime gatunki roślin - akcja Miasta Zakopane wraz z TPN dla szkół i placówek oświatowych

Zakopiańska młodzież posprzątała miasto i zasadziła rodzime gatunki roślin - akcja Miasta Zakopane wraz z TPN dla szkół i placówek oświatowych


W ostatnich dniach Zakopane pokazało, że troska o przyrodę i estetykę miasta może iść w parze z edukacją i zaangażowaniem społecznym. Uczniowie zakopiańskich szkół wzięli udział w wielkiej akcji sprzątania miasta oraz nasadzania drzew i krzewów rodzimych gatunków, które wzbogacą lokalny krajobraz i wspomogą bioróżnorodność regionu.

Do działań dołączył również Tatrzański Park Narodowy, który nie tylko wsparł inicjatywę organizacyjnie, ale również przygotował dla dzieci specjalne zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dzięki temu najmłodsi uczestnicy akcji mogli dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest sadzenie rodzimych gatunków roślin, jak dbać o przyrodę Tatr i jak na co dzień chronić naturalne środowisko.

Akcja miała charakter nie tylko porządkowy, ale również symboliczny. Dzieci posadziły m.in. limby, jodły, kosodrzewinę, dziką różę, klony, jarząby pospolite i jawory, które są charakterystyczne dla podtatrzańskiego krajobrazu. Nowe nasadzenia pojawiły się przy szkołach oraz wzdłuż niektórych ulic i ścieżek spacerowych. Wszystkie rośliny zostały dobrane pod kątem lokalnych warunków klimatycznych i przyrodniczych, co gwarantuje ich zdrowy rozwój i pozytywny wpływ na ekosystem.

„To wspaniałe widzieć, jak dzieci angażują się w działania na rzecz środowiska. Dzięki takim inicjatywom uczymy je szacunku do przyrody od najmłodszych lat” – mówi Wiceburmistrz Miasta Zakopane Iwona Grzebyk-Dulak.

Wydział Ochrony Środowiska zapowiada, że to nie koniec takich inicjatyw. W planach są kolejne akcje ekologiczne i projekty, które mają na celu edukację ekologiczną i aktywne kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży.