Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   38.8   0   18.8   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   44.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   79   102.22
Józefa Piłsudskiego   14.99   20.05
Tytusa Chałubińskiego   5.13   6.78
Zofii i Witolda Paryskich   11.8   16.5
Kuźnice   0   0.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 22:00
Zachmurzenie
-5° / -6° zachmurzenie małe
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Fotorelacja z pierwszego dnia Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego

Zakopiański Festiwal Literacki już po raz 7. przemienia miasto w literacką stolicę Polski. Także i w tym roku Zakopane odwiedziło wielu znanych i lubianych pisarzy oraz artystów. Pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury” pisarze podzielili się z publicznością swoją twórczością, przemyśleniami na temat języka, literatury, ekologii i historii. Pierwszy dzień festiwalu bogaty był w wydarzenia skupione wokół spotkań z autorami. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Już od rana można było odwiedzić na Placu Niepodległości Targi książki. Pomimo zmiennych warunków pogodowych na festiwalu gromadziło się sporo czytelników, którzy mieli szansę uczestniczyć m.in. w #GodzinieWolnegoCzytania. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, o które zadbał Grzegorz Kasdepke wprowadzając je w tajniki pisarskie. Sporo pytań ze strony młodszej publiczności nie przestraszyło pisarza, który z wielkim zaangażowaniem odpowiadał każdemu zaciekawionemu czytelnikowi. Autor po spotkaniu znalazł czas na podpisanie dedykacji swoim czytelnikom, którzy ustawili się tłumnie w kolejce. Natomiast starsi czytelnicy zainteresowali siępublikacją Jędrzeja Morawieckiego, który opowiedział o swojej książce pt. "Szuga". Opowieść była trudna, ale bardzo bogata w reportaże i relacje ukazujące życie mieszkańców Donbasu po Rosyjskiej agresji.

W tym samym czasie w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadzone były warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej pt. „Eko z biblioteką”. Tego dnia dzieci miały również możliwość poznać bliżej przewodników tatrzańskich i rozwinąć swoje umiejętności plastyczne biorąc udział w spotkaniu literacko plastycznym pt. „Gawędy oprzewodnikach tatrzańskich” oraz z „Wandą na szczyt”.

Oficjalne rozpoczęcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbyło się z udziałem władz Zakopanego Wiceburmistrz Agnieszki Nowak Gąsienicy, przy oczku wodnym, gdzie znajduje się wystawa fotografii „Foto z Misiem”. Po rozpoczęciu Biały Miś wraz z autorkami Barbarą Calliot i Aleksandrą Karkowską w otoczeniu uczestników festiwalu przeszli w korowodzie na Plac Niepodległości.

Tegoroczna edycja festiwalu dała możliwość gościom wziąć udział
w premierze wyjątkowej książki wcześniej wspomnianych autorekBarbary Calliot i Aleksandry Karkowskiej pt. „Foto z misiem”.

Pisarki przybliżyły słuchaczom historię tworzenia tej publikacji, proces zbierania starych fotografii z Misiem oraz zachęciły do kontynuowania tej tradycji jaką jest fotografia z Białym Misiem.

Na zakończenie literackiej części tego dnia spotkaliśmy się z pisarzem Tomaszem Jastrunem, który wprowadził czytelników w spotkanie pt. „Raju nie będzie”.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył nastrojowy koncert KAPELI HANKI WÓJCIAK. Muzyka z pogranicza folku i piosenki autorskiej nadała temu wieczorowi niezwykle sympatyczną, ale i prawdziwie refleksyjną atmosferę.

fot. Dawid Gondek