Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.9   0   50.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.28
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.81   4.73
Józefa Piłsudskiego   3.91   5.18
Tytusa Chałubińskiego   4.74   6.06
Zofii i Witolda Paryskich   7.87   10.31
Kuźnice   4.11   5.24
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.61   0.78
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 30.07 11:00
Słonecznie
17° / 11° bezchmurnie
Śr. 14:00
Słonecznie
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
20°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Słonecznie
21°
Nd. 08:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Otwarcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego z kultowym białym misiem


Pod hasłem "Na tatrzańskim szlaku literatury" będą przez najbliższe 3 dni spotykać się i rozmawiać uczestnicy otwartego dzisiaj oficjalnie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Otwarcie to było wyjątkowe, bo zgromadzonym koło oczka wodnego na Krupówkach fanom dobrej lektury towarzyszył kultowy biały miś - jeden z nieodłącznych symboli Zakopanego.

- Jest mi bardzo miło przywitać Państwa podczas inauguracji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego "Pod Tatry tylko z książką".  Przed nami trzy wyjątkowe dni spotkań z literaturą i autorami, targów książki oraz warsztatów i spotkań autorskich dla dzieci. Festiwal zaczynamy dzisiaj w wyjątkowym miejscu - na Krupówkach, które kojarzą nam się z niezwykłą postacią - białym misiem. Jego jubileusz 100-lecia świętujemy w Zakopanem w tym roku. Zachęcam do wzięcia udziału we wszystkich wydarzeniach naszego Festiwalu i bardzo dziękuję, że jesteście Państwo z nami!  - powiedziała otwierając Festiwal Wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica. 

Fenomen białego misia znany jest już od 100 lat, a zdjęcia z jego postacią odnaleźć można w rodzinnych albumach w całej Polsce - zarówno u turystów, jak i górali. Zdjęcie z misiem było i jest jedną z najważniejszych pamiątek z pobytu na Podhalu, którego miś jest już nieodłącznym symbolem. Jego sława przekracza zaś granice  Zakopanego, bo w swojej bogatej historii odwiedzał także największe polskie miasta i nadmorskie kurorty - zawsze wzbudzając zainteresowanie i radość fotografujących się z nim ludzi - zarówno tych młodszych, jak starszych. 

Dzisiejsze otwarcie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, poprowadzone przez Krzysztofa Najbora, było okazją do świętowania 100-lecia zakopiańskiego białego misia. Jego historia uhonorowana została wystawą fotografii, którą podziwiać można od dzisiaj koło oczka wodnego na Krupówkach oraz wyjątkową książką "Foto z Misiem". Podczas otwarcia, a później oficjalnej premiery na Placu Niepodległości, opowiedziały o niej same autorki - Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska. Nie zabrakło także niezwykłych opowieści białego misia, w którego rolę od lat wchodzi Marek Zawadzki. O symbolice misia, jego znaczeniu dla wielu pokoleń i fotografiach z misiem zgromadzonych na potrzeby książki autorki książki i sam miś rozmawiali z prowadzącym premierę Łukaszem Wojtusikiem.

100 lat zakopiańskiego białego misia sprawiło, że na festiwalowej scenie nie mogło zabraknąć tortu i urodzinowych życzeń. Te Markowi Zawadzkiemu złożyły Wiceburmistrz Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Bożena Gąsienica. 

Białemu misiowi, legendzie Zakopanego i ikonie popkultury, życzymy kolejnych 100 lat działalności, dzięki której turyści spod Tatr wracać będą z piękną fotograficzną pamiątką dni spędzonych pod Giewontem!

Przypominamy, że Zakopiański Festiwal Literacki potrwa do niedzieli 10 lipca. Program zaplanowanych wydarzeń jest dostępny tutaj: https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/aktual... 

Zapraszamy do Zakopanego, by sięgnąć tu po najciekawsze książki i miło spędzić wakacyjny czas pod Tatrami - z literaturą!


Organizatorzy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Patroni medialni: „Jedynka” - Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP Kultura, TVP3 Kraków, TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Czas Literatury, Kwartalnik „Tatry”, Literacka Kavka, Okruchy.pl, Kultura Podhala, Tygodnik Podhalański, 24tp,pl, Podhale24, Góral Info, Serwis Informacyjny Watra, Nowy Targ 24.tv, Zakopiec Info, Małopolska Online.

Fot. AKS 
Tekst: WK

(WK)