Znamy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha
Do tej pory na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a w tym roku po raz pierwszy na scenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, poznaliśmy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej.
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, przedstawiciele jury konkursu - Maria Śliwińska i Mieczysław Mantyka oraz Naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane Joanna Staszak, wręczyli dzisiaj nagrody poetom, których wiersze wyróżnione zostały spośród 196 utworów, nadesłanych przez 75 autorów.
Laureaci, nagrodzeni w ramach dwóch kategorii - wierszy pisanych gwarą oraz wierszy pisanych językiem literackim, swoje wiersze zaprezentowali na scenie przed festiwalową publicznością.
Do nagrodzonych zwrócił się Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula:
- Szanowni Państwo, serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy zostali nagrodzeni. Zakopane to miasto kompleksowe, a dla wielu także festiwalowe. Kompleksowe, bo staramy się pamiętać o każdej grupie społecznej, tworzyć takie wydarzenia, aby każdy mógł pokazać swój talent i podzielić się nim z innymi. Tworzymy festiwale - m. in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich i Zakopiański Festiwal Literacki, aby wielkie talenty nie tworzyły w domu, w ukryciu, tylko mogły podzielić się swoją twórczością z innymi. Mam nadzieję, że nadal będziecie Państwo rozwijać swój talent poetycki, a dzięki działalności miasta, w kolejnych latach będzie tych talentów w Zakopanem przybywać. Serdeczne gratulacje!
W podziękowaniach Burmistrz zwrócił się także do Zespołu "Dziurawiec" , który uświetnił dzisiejsze wręczenie nagród i pięknie przygrywał góralskie melodie laureatom tegorocznego Konkursu Literackiego.
Protokół obrad Jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na wiersz
o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha
Jury w składzie:
- Adam Ziemianin - przewodniczący
- Maria Mateja-Torbiarz - sekretarz
- Mieczysław Mantyka - członek
- Maria Śliwińska - członek
na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2022 roku, po zapoznaniu się z utworami 75 autorów, którzy nadesłali 196 wierszy postanowiło:
W kategorii wierszy pisanych gwarą przyznać:
- I nagrodę autorowi godło "WODZICKA" - Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju
- II nagrodę autorowi godło "FTORE CUŁY" - Jerzy Maria Kiersztyn z Zubrzycy Górnej
dwie nagrody równorzędne: - III nagrodę autorowi godło "SMREK" - Andrzej Gąsienica-Makowski z Zakopanego
- III nagrodę autorowi godło "SKORUSA" - Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego
- Wyróżnienie autorowi godło "JUZYNA" - Izabela Wójcik z Nowego Targu
W kategorii wierszy pisanych językiem literackim przyznać:
- I nagrodę autorowi godło "PIÓRKO" - Jan Biela z Myślenic
- II nagrodę autorowi godło "KRZEMIEŃ" - Bogdan Nowicki ze Świętochłowic
- III nagrodę autorowi godło "MILLET" - Barbara Medajska z Warszawy
- Wyróżnienie autorowi godło "STUDZIENKA" - Regina Sobik z Jankowic
- Wyróżnienie autorowi godło "MAJANKA" - Magdalena Płachta z Gdańska
- Wyróżnienie autorowi godło "GRUSZKA" - Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa
Wysokość nagród ustalą organizatorzy konkursu.
Jury gratuluje laureatom za oryginalność, talent i ciekawe spojrzenia na góry i zwiąane z nim zjawiska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.
(WK)