Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.1   0   44.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.85   8.23
Józefa Piłsudskiego   7.41   9.46
Tytusa Chałubińskiego   6.97   8.88
Kuźnice   5.89   7.14
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 13.01 10:00
Śnieg
-7° / -10° słabe opady śniegu
Wt. 13:00
Słonecznie
Śr. 13:00
Śnieg
-1°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 07:00
Słonecznie
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Finał akcji Czyste Tatry ekoMałopolska 2023

„Razem przenosimy góry” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna, 12. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, w której 2 200 wolontariuszy, razem z twórcami internetowymi i ambasadorami wydarzenia zebrało ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego 330 kilogramów śmieci. Największy projekt ekologiczny w Polsce rozpoczął się już w piątek w miasteczku na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem, gdzie turyści i miłośnicy gór uczestniczyli w warsztatach i konkursach ekologicznych oraz Wieczorze Górskim.

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 7,5 tony śmieci. Partnerami wydarzenia zostali: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który po raz kolejny został partnerem tytularnym, Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe. Tegoroczna edycja akcji przeprowadzona została we współpracy z Małopolską, a patronem honorowym wydarzenia był wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Jak zawsze w akcję Czyste Tatry ekoMałopolska zaangażowało się wielu ambasadorów – sprzątać tatrzańskie szlaki przyjechali m.in. Joanna Jabłczyńska, Adrianna Palka, Aleksandra Kutz i Mateusz Ligocki.
W miasteczku na Górnej Równi Krupowej odbył się także eko MeetUp, czyli spotkanie fanów z grupą ponad 30 znanych influencerów, youtuberów i tiktokerów.

Fakty potwierdzają te słowa – z roku na rok ilość zebranych śmieci zmniejsza się. W tegorocznej edycji akcji wolontariusze także znieśli ze szlaków kilkadziesiąt kilogramów śmieci mniej, niż w ubiegłym roku. Wszystkie zebrane na tatrzańskich szlakach odpady zostały zwiezione do miasteczka ekologicznego na Górnej Równi Krupowej i posegregowana na frakcje. Akcja edukacyjna przynosi efekty. Mimo podwojenia się w ciągu ostatnich 12 lat liczby turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy, ilość śmieci zebranych przez wolontariuszy na szlakach sukcesywnie maleje.


(SJ)

Zdjęcia: Promo Design Academy/archiwum Urzędu Miasta Zakopane