DziałajMY w Bibliotece - zaczęliśmy projekt Blisko w Zakopanem!
Nasza biblioteka znalazła się w gronie 47 bibliotek publicznych z całej Polski, które otrzyma wsparcie na działania w ramach konkursu BLISKO w okresie 2023-2024. Już 28 lipca rozpoczynamy cykl spotkań „ZagrajMY” start godz. 15:30 !
W ramach zadania odbędą się liczne szkolenia, zróżnicowane przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i artystyczne popularyzujące czytelnictwo oraz badania potrzeb, które pozwolą nam się poznać BLIŻEJ!
Przedstawiamy działania edukacyjno-animacyjne realizowane w ramach projektu BLISKO:
- „ZagrajMY”- cykl spotkań skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. To ciekawa forma spędzania czasu z rówieśnikami, zachęcająca również do udziału rodziców i dziadków.
- „MYkreatywni” - cykl spotkań i warsztatów przeznaczonych dla osób, które chcą rozwijać swoje pasje, poznać nowe techniki artystyczne w sposób inspirujący spędzić czas oraz poznać ciekawych ludzi.
-„@ktywnySenior” - cykl szkoleń i warsztatów dla seniorów. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się dbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci, poznają dobre nawyki korzystania z sieci, przyjrzą się swojemu cyfrowemu wizerunkowi i dostaną narzędzia do świadomego kształtowania go.
- „Kawiarenka Literacka”- cykl spotkań autorskich promujących czytelnictwo i literaturę skierowane do dzieci i dorosłych oraz zaproszenie miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w życiu literackim miasta.
- „Przystanek Biblioteka” - cykl spotkań i warsztatów skierowanych do najmłodszych uczestników wieku szkolnym i przedszkolnym.
Działania będą podzielone na 5 obszarów:
• warsztaty literackie
• warsztaty plastyczne / wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych /
• nowe technologie /projektowanie, druk 3D / robotyka / kodowanie /
• warsztaty ekologiczne
• warsztaty z bajkoterapii, arteterapii oraz biblioterapii
- „PorozmawiajMY” - cykl spotkań psychoedukacyjnych dla dzieci zagrożonych kryzysem zdrowia psychicznego. Podejmowane działania będą miały charakter psychoedukacyjny. Adresatami będą dzieci oraz ich rodzice/opiekunowie. Celem spotkań będzie podniesienie umiejętności młodzieży w zakresie radzenia sobie z emocjami i stresem, efektywnej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, wzmacniania samooceny, motywacji oraz profilaktyki uzależnień behawioralnych.
Zachęcamy do obserwowania Social media Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.
Pierwsze zajęcia już 28 lipca !
Koordynatorem projektu jest Dominika Gąsienica – Roj
Kluczowymi celami konkursu jest:
- włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa
- nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku
- podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło: MBP
(APM)