Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   38.2   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   62.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   57.91   70.17
Józefa Piłsudskiego   24.14   33.88
Tytusa Chałubińskiego   21.25   28.67
Zofii i Witolda Paryskich   38.05   50.4
Kuźnice   1.91   2.83
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 13:00
Zachmurzenie
7° / 1° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 10:00
Zachmurzenie
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

W Zakopanem bez zmian. Bezpiecznie i inspirująco

Pisali o nim poeci, zjeżdżali zewsząd turyści, w poszukiwaniu spokoju od centrów europejskich miast. Rok 2020 zmienił wiele, ale nie wszystko. Zakopane wciąż urzeka zimową aurą, otula śniegiem i zaprasza w swoje strony. Uroku ośnieżonym ulicom i szlakom nie odbierze nic. To miejsce jest dobre na każdy czas.


Pandemia wpłynęła na sposób spędzania wolnego czasu, ale trudno w sezonie zimowym nie odwiedzić stolicy polskich Tatr. Szczególnie, że znów jest to możliwe. Oto kilka pomysłów na to, jak bezpiecznie spędzić czas w Zakopanem. Gdzie warto się wybrać, by zaczerpnąć świeżego powietrza, nasycić oko pięknym widokiem i odpocząć od wydarzeń związanych z czasem pandemii.  

Odetchnij w sercu Tatr

Dla poszukujących sprawdzonych dróg spacerowych polecamy marsz Ścieżką pod Reglami. Dziewięć kilometrów trasy można przejść dobrym tempem w mniej więcej dwie i pół godziny. To wybór dobry dla każdego. Dla pieszych, rodziców z dziećmi, jak i osób maszerujących z psami. Nie ma tu wielkich wzniesień, blisko do kilku dolin. Szlak dostępny jest o każdej porze roku. Nagrodą dla zwiedzających jest widok na południowe zbocza pasma Spisko-Gubałowskiego. Łatwo wypatrzyć stamtąd Gubałówkę.

Kawałek dalej czeka nas tablica pamiątkowa, która wciąga w historię tego miejsca. Ta trasa to dawna Żelazna Droga, łącząca Dolinę Kościeliską z ośrodkiem w Kuźnicach. Droga pod Reglami kryje więcej ciekawych miejsc. Dolina Ku Dziurze, Dolina Za Bramką, Dolina Strążyska to najważniejsze z nich. Warto wracać tam o każdej porze roku.

Drewniana kapliczka Korniłowiczów, Kościół oo. Bernardynów, ponad stuletnia willa „Tea”, pomnik Władysława Hasiora „Prometeusz Rozstrzelany”, muzeum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, to tylko skrót tego, co możemy zobaczyć podczas spaceru do Kuźnic. To nie wszystko. Jeśli pójdziemy Aleją Przewodników Tatrzańskich pod dolną stację kolejki na Kasprowy Wierch, w nagrodę otrzymamy widok na majestatyczny Nosal. Stąd już tylko krok dzieli nas od wspinaczki na ten niezwykle widokowy szczyt, dostępny z Zakopanego.

W sercu kultury

Spacer do Kuźnic można połączyć ze Szlakiem Literatów i Muzyków. To podróż dla tych, którzy kochają naszą kulturę. To szansa na poznanie Zakopanego z punktu widzenia wybitnych postaci. Jan Kasprowicz, Bartłomiej Obrochta (Bartuś), Mieczysław Karłowicz, Jan Izydor Sztaudynger, Kornel Makuszyński, Wacław Geiger, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) czy Karol Szymanowski. Dla każdego z nich stolica polskich Tatr była istotna i ich dzieła tego dowodzą.

Ten szlak to szansa na odkrycie tego miasta od innej strony. Może w tym pomóc przewodnik w wydaniu papierowym, e-book lub audiobook dostępny w serwisie Storytel. Dzięki niemu można zobaczyć Zakopane oczami twórców, którzy ocalali w swoich dziełach przeżycia związane ze stolicą polskich Tatr.


Warto odwiedzić także Jaszczurówkę. To żywa inspiracja dla miejskich legend i baśni. Dla jednych miejsce numer jeden zajmuje tu zabytkowy kościółek w stylu witkiewiczowskim. Inni chętnie kierują się w stronę Doliny Olczyskiej. A i to nie wszystko, co można znaleźć w tej okolicy, do której serdecznie Państwa zapraszamy.

Bezpieczne narty

A teraz krótki quiz. Po co w głównej mierze jeździ się do Zakopanego?
- Po białe szaleństwo!
- Taaak!

Stoki narciarskie czekają na was. Bezpieczne i wytęsknione. W ścisłym reżimie sanitarnym działać będzie PKL Kasprowy Wierch, Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda, Polana Szymoszkowa.

Przed nami czas, na który czekaliśmy wiele długich miesięcy. Gdzie jak nie tu, można dać się porwać prędkości zjazdowej. Bez względu na poziom zaawansowania. Czekają na was skitoury, trasy do indywidualnego narciarstwa biegowego. Na początkujących czekać będą „ośle łączki”. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Do zobaczenia w Zakopanem! Na szlaku lub stoku.